Trwa ładowanie...
d4fq0mp

Polska chce zmian w traktacie, większej roli EBC i KE - premier

01.12. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk w czwartkowym wystąpieniu zaapelował do europejskich partnerów, aby przerwać jałowe dyskusje nad ratunkiem dla strefy euro i...
Share
d4fq0mp

01.12. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk w czwartkowym wystąpieniu zaapelował do europejskich partnerów, aby przerwać jałowe dyskusje nad ratunkiem dla strefy euro i zaproponował plan działania polegający m.in. na wzmocnieniu Komisji Europejskiej i EBC.

"Z jednej strony mamy dane z polskiej gospodarki, gdzie możemy już stwierdzić pewny wzrost minimum 4 proc. w całym roku, a z drugiej strony kryzys, który spowoduje rozpad strefy euro, to będzie miało przykre skutki dla Polski. To, czego doświadczamy w ostatnich latach przynosi efekt, który zostanie zaprzepaszczony, jeśli Europa nie znajdzie siły, aby przerwać łańcuch pozorowanych działań nieprzynoszących żadnych wyników" - powiedział premier.

"Polska wystąpi z inicjatywą w ciągu tych godzin, będziemy przekonywać do działań. Chcemy aktywnie włączyć się w proces ratowania, bo wiemy z całą pewnością i przenikliwością, że Polska jest zależna od tego, co stanie się w strefie euro i dlatego podejmiemy wysiłki na rzecz ratowania, oczywiście na skalę naszych możliwości" - dodał.

d4fq0mp

Premier powiedział, że Polska opowie się za szybką zmianą traktatu.

Powiedział, że Polska poprze zmiany traktatu tak, aby członkowie UE mogli uczestniczyć w posiedzeniach krajów strefy euro, bez konieczności głosowania.

"Zmiany muszą przynieść mocną rolę Komisji Europejskiej w procesie zarządzania i dyscyplinowania finansowego" - powiedział.

"Potencjalne wyposażenie KE w nowe możliwości musi być poddane demokratycznej kontroli nad tego typy decyzjami" - dodał.

"Polska jest za wzmocnieniem roli EBC. Strefa euro potrzebuje banku centralnego z prawdziwego zdarzenia. EBC musi mieć większe możliwości działania" - powiedział. (PAP)

map/ ana/

d4fq0mp

Podziel się opinią

Share
d4fq0mp
d4fq0mp