Trwa ładowanie...
d1duxwc

Polska i Mołdawia podpisały porozumienie ws. roamingu

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni i minister technologii informacyjnych i komunikacji Mołdawii Pavel Filip podpisali w poniedziałek porozumienie dotyczące obniżenia hurtowych stawek roamingu usług telekomunikacyjnych pomiędzy krajami.
Share
d1duxwc

Zdaniem resortu administracji i cyfryzacji, niektóre ceny detaliczne usług w roamingu najważniejszych polskich operatorów mobilnych są wysokie w porównaniu z pułapami cenowymi, ustanowionymi przez rozporządzenie w sprawie roamimgu w UE z 2012 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem od 1 lipca 2013 r. za minutę rozmowy wychodzącej płacimy w UE nie więcej niż 1,22 zł brutto, a za 1 MB danych wykorzystanych w roamingu 2,30 zł. Ceny roamingu z Mołdawią kształtują się na poziomie 5-6 zł za minutę rozmowy oraz 30-50 zł za 1 MB danych.

Dokument zakłada, że administracje obu państw będą zachęcać i wspierać operatorów Polski i Mołdawii do zawierania umów, na podstawie których będą mogły być trwale obniżone hurtowe stawki roamingu między Polską a Mołdawią. Jednocześnie porozumienie nie nakłada na operatorów żadnego obowiązku, aby po jego podpisaniu bezwzględnie obniżyli stawki.

Jak powiedział PAP rzecznik resortu administracji i cyfryzacji Artur Koziołek, ministerstwo poinformowało polski sektor telefonii mobilnej o możliwości przystąpienia do porozumienia na początku sierpnia. "Operatorzy sieci mobilnych zostali poinformowani zarówno bezpośrednio jak i poprzez izby telekomunikacyjne" - powiedział PAP.

Porozumienie ma charakter otwarty, tzn. każdy operator może w dowolnym momencie do niego przystąpić.

d1duxwc

Podziel się opinią

Share
d1duxwc
d1duxwc