Polska i W.Brytania za niższymi cenami energii w UE i deregulacją

Warszawa i Londyn opowiadają się za uchyleniem przepisów UE, które utrudniają rozwój gospodarczy; politycy z obu stolic podzielają też stanowisko ws. polityki energetycznej m.in. gazu z łupków. W W.Brytanii rozmawiał na te tematy wicepremier Janusz Piechociński.

Polska i W.Brytania za niższymi cenami energii w UE i deregulacją
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

- Brytyjczycy i Polacy mówią wspólnym głosem: chcemy być wytwórcą netto energii, a jak trzeba będzie, także jej eksporterem, w związku z tym zapowiadam wspólne inicjatywy polsko-brytyjskie (w tej sprawie - PAP) w przestrzeni europejskiej - powiedział w środę polskim dziennikarzom w Londynie Piechociński.

Minister gospodarki rozmawiał z szefem resortu energetyki i zmian klimatu Edwardem Daveyem, ministrem biznesu, innowacji i umiejętności Vincentem Cablem oraz wicepremierem Nickiem Cleggiem.

Piechociński podkreślał, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania chciałyby odchudzenia europejskich regulacji nie tylko w obszarze energetyki, ale w ogóle dotyczących spraw gospodarczych. Ocenił, że w pracach przyszłej Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego powinny dominować działania deregulacyjne.

Wicepremier jest zdania, że do europejskich celów, które mówią m.in. o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych (3x20), należałoby dodać dwa cele: by 20 proc. PKB krajów UE pochodziło z nowoczesnego przemysłu, a także, by cena energii w Unii spadła o 20 proc. Jak mówi, cena energii w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się średnio od 2005 roku o 1 proc., tymczasem w Europie wzrost ten sięgnął 20 proc.

Również brytyjski minister energetyki ocenił, że spadek cen energii w Europie jest wyzwaniem. - Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy mogli je obniżyć o 20 proc. Podziwiam waszą ambicję, ale nasze analizy mówią, że będzie to dość trudne. Jednak im więcej będziemy współpracować, tym lepiej - powiedział PAP brytyjski polityk.

- Wielka Brytania z całą pewnością chce współpracować z Polską w kwestiach energetycznych tak ściśle, jak to tylko możliwe. Rozmawialiśmy dziś o współdziałaniu ws. gazu łupkowego, energetyce jądrowej, a także efektywności energetycznej - dodał Davey.

Brytyjski minister zadeklarował również wsparcie dla polskich starań wydobycia gazu z łupków. Podkreślił, że jego kraj również chce eksplorować takie złoża. Jego zdaniem potrzebne są ramy prawne w tej sprawie na poziomie krajowym, które dadzą pewność, że cały proces będzie bezpieczny dla społeczeństwa i środowiska. Ocenił, że nie ma za to konieczności regulowania wydobycia gazu z łupków na poziomie UE.

Z kolei Cable mówił PAP po spotkaniu z Piechocińskim, że zarówno Polska, jak i Wieka Brytania mają ten sam problem z ograniczonym dostępem do kapitału małego i średniego biznesu. Wskazywał, że oba kraje powinny być sojusznikami w Europie jeśli chodzi o tworzenie we Wspólnocie lepszej przestrzeni dla działań biznesowych i uchylania niepotrzebnych przepisów.

Przypomniał, że w zeszłym roku część krajów UE przedstawiła 10-punktowy plan na rzecz wzrostu dla Europy. - Mamy też grupy robocze na poziomie ministerstw z Polską, a także innymi krajami. Ale teraz nawet kraje, który były przeciwko takiemu kierunkowi działania, jak Włochy, Hiszpania, Portugalia, w większym stopniu są w stanie akceptować np. tworzenie stref wolnego handlu - ocenił.

Z Londynu Krzysztof Strzępka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)