Polska imperium Thermomixa. Producent ujawnił, ile urządzeń sprzedał
Polacy pokochali Thermomixa, a firma, która produkuje słynne urządzenie zgarnia dzięki temu kosmiczne pieniądze. Teraz ujawniła, ile zarabia na naszym rynku.
Vorwerk Gruppe, producent popularnego Thermomixa, ogłosił swoje wyniki za rok 2023. Firma zanotowała ponad 3,2 mld euro przychodu ze sprzedaży.
Hauke Paasch z zarządu firmy przekazał portalowi Business Insider, że wartość sprzedanych towarów i usług w Polsce wyniosła około 290 mln euro - to przekłada się na ponad 1,2 mld zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie
Wskazuje również, że w Polsce sprzedali aż 232 tys. urządzeń Thermomix. To oznacza, że dla Vorwerk jesteśmy najważniejszym rynkiem poza Niemcami, który stanowił około 29 proc. jej przychodów w 2023 roku.
Oprócz popularnych urządzeń kuchennych, Vorwerk produkuje również inne produkty, takie jak odkurzacze bezprzewodowe Kobold.
Business Insider wskazuje, że coraz większy udział w dochodach firmy mają usługi cyfrowe. Flagowym produktem w tej dziedzinie jest platforma z przepisami Cookidoo. W kwietniu 2024 roku liczba subskrybentów przekroczyła już 5 milionów - jeszcze w 2019 roku było ich mniej niż 1,2 miliona.
Przedstawiciele zarządu firmy w rozmowie z portalem Busieness Insieder, podkreślają, że początek 2024 roku był dla Vorwerk bardzo zadowalający. Dochód firmy w 2024 roku (do marca) osiągnął 727 milionów euro.
Mimo tego wyniki z 2023 roku nie były rekordowe. W 2021 roku przychody zbliżyły się do 3,4 miliarda euro, jednak w kolejnym roku spadły. Można to częściowo tłumaczyć pandemią koronawirusa, kiedy ludzie więcej czasu spędzali w domach i byli bardziej zainteresowani kupnem "maszyn do gotowania".
Historia Thermomixa sięga 1883 roku. Bracia Adolf i Carl Vorwerk postanowili rozwijać rodzinny biznes, a początkowo firma zajmowała się produkcją dywanów, ale potem przestawiła się na odkurzacze, które produkuje do dzisiaj.
W latach 60. XX wieku powstało urządzenie VKM5, które oferowało siedem funkcji w jednym: mieszanie, wyrabianie ciasta, krojenie, tarcie, miksowanie, mielenie i wyciskanie soku. Później, we Francji, firma stworzyła urządzenie łączące funkcję gotowania i miksowania, które jest uznawane za pierwszego Thermomixa.