Polska jest mocarstwem - tak uważają Niemcy

"O cudzie nad Wisłą" i "regionalnym mocarstwie" piszą o nas niemieccy dziennikarze. Zdaniem prestiżowego tygodnika "Der Spiegel" Polska przeżywa boom gospodarczy i nie jest już "zacofanym, rolniczym krajem".

Polska jest mocarstwem - tak uważają Niemcy
WP.pl/Konrad Żelazowski

23.02.2011 | aktual.: 24.02.2011 14:30

Zdaniem gazety "trudno znaleźć kraj, który równie wiele zyskał na przystąpieniu do Unii Europejskiej i na globalizacji". Dziennikarz "Spiegla" zauważa, że jeszcze 20 lat temu nasza gospodarka była oparta na rolnictwie.

Gazeta opisuje Polskę m.in. przez pryzmat Leszka Czarneckiego, jednego z najbogatszych Polaków. Wspomina o jego bankach, budowanym przez biznesmena Sky Tower, najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce czy wykupieniu udziałów w Allianz Bank Polska.
- Światowy kryzys gospodarczy? On go nie zauważył, jak zresztą prawie nikt w Polsce - można przeczytać w "Der Spiegel".

Gazeta przypomina, że gdy cała Europa pogrążyła się w kryzysie, u nas wzrost gospodarczy wyniósł 1,7 procenta. Podaje też informację, że od czasu wejścia do UE bezrobocie spadło w Polsce z 20 do 8 proc. (stopa bezrobocia według Eurostat wynosi u nas 10,0 proc. - przyp. red.).

Tygodnik zwraca uwagę nie tylko na stan gospodarki, ale także sytuację polityczną. Zdaniem gazety w sejmie "brak ekstremistów", a Polska ma świetne stosunki z Niemcami, stonowane z Moskwą, nie wykłóca się też o byle co w Brukseli.
- Nie minęło ćwierć wieku od chwili upadku bloku wschodniego, a już ten 38-milionowy naród uzyskał pozycję szanowanego regionalnego mocarstwa - można przeczytać w opiniotwórczym niemieckim tygodniku.

Zdaniem gazety główne źródło sukcesu to pomysłowi i pracowici Polacy. To dzięki małym i średnim firmom udało się nam przejść bez większych problemów przez światowy kryzys gospodarczy. Natomiast głównym beneficjentem zmian są w Polsce duże miasta. To tam najłatwiej o zatrudnienie.
- Polska nie jest już warsztatem zagranicznych koncernów, Zachód odkrył ją jako źródło dobrych fachowców - pisze "Der Spiegel".

Gazeta opisuje też prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Wspomina o jego nienagannej znajomości niemieckiego, kontaktach z berlińskimi biznesmenami, a nawet prezydentem Niemiec.
- Gospodarka Wrocławia rozwija się szybciej niż Chin - przytacza słowa Dutkiewicza "Der Spiegel". Pisze też o wrocławskim lotnisku obsługującym już 2 miliony pasażerów i zarobkach wrocławian, które od wejścia do UE wzrosły o 50 proc.

Gazeta donosi też o coraz lepszej współpracy premiera Donalda Tuska i kanclerz Angeli Merkel. Przykładem jest tu wsparcie przy ratowaniu eurowaluty i radzeniu sobie z kłopotami Grecji.

Zobacz również: Polska sojusznikiem Chin

- Angeli Merkel marzy się, aby Polska stała się aliantem rządu niemieckiego w jego konflikcie z rozrzutnymi południowymi krajami Eurogrupy. Dobrze wpisuje się to w ambicje Warszawy, która w lipcu po raz pierwszy przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej i pragnie w końcu zacząć rozmawiać z największymi państwami Europy jak równy z równym - pisze "Der Spiegel".

Wirtualna Polska / "Der Spiegel"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)