Polska może zbudować atomówkę w obwodzie kaliningradzkim
Rosja zaproponowała Polsce udział w budowie elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Jej eksploatacja rozpoczęłaby się w 2016 roku. Rosja jest gotowa udostępnić do 49 procent akcji elektrowni. Obiekt będzie miał nadmiar mocy i zakłada się, że część energii będzie sprzedawana za granicę.
Gazeta "Izwiestia" pisze, że Polska nie musi obowiązkowo przejmować 49 procent akcji - może to być na przykład 5 lub 10 procent. Gazeta nie podaje, ile pieniędzy nasz kraj musiałby zainwestować w projekt. Przypomina, że budowa standardowego bloku energetycznego kosztuje około dwóch miliardów euro, a pod Kaliningradem mają powstać dwa bloki.
Z kolei "Kommiersant" informuje, że Polsce zaproponowano dwa warianty współpracy. Pierwszy to bezpośredni udział w budowie elektrowni. Drugi miałby polegać na budowie linii energetycznej łączącej elektrownię z Polską. Gazeta pisze, że dotychczas jako potencjalnego udziałowca w budowie elektrowni pod Kaliningradem rozpatrywano tylko włoski koncern "Enel". "Eksperci uważają, że rosyjska propozycja może być dla Polski interesująca, ale dla podjęcia decyzji potrzebna jest zgoda Unii Europejskiej" - pisze "Kommiersant".