Trwa ładowanie...
d12kyt9

Polska powinna podać datę wejścia do EMU w momencie wejścia do ERM2 - prezes NBP

23.9.Warszawa (PAP) - Polska powinna podać datę przystąpienia do strefy euro w momencie wejścia do mechanizmu ERM2 - powiedział dziennikarzom prezes NBP Sławomir...

Share
d12kyt9

23.9.Warszawa (PAP) - Polska powinna podać datę przystąpienia do strefy euro w momencie wejścia do mechanizmu ERM2 - powiedział dziennikarzom prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Datę przystąpienia do strefy euro można podać w momencie gdy wchodzimy do ERM2. Wtedy i tak musimy upublicznić kurs wejścia, bo musimy być transparentni rynkowo. Zapowiadanie tego wcześniej wydaje się być niewłaściwe, dobrze, że od tego odeszliśmy. Polska powinna przyjąć euro wtedy, kiedy będzie to najkorzystniejsze dla gospodarki" - powiedział.

W lipcu pełnomocnik rządu ds. euro, wiceminister finansów Ludwik Kotecki zapowiedział, że Polska nie wejdzie do strefy euro w 2012 roku.

Obecnie Polska spełnia tylko kryterium stóp procentowych zapisane w traktacie z Maastricht. Zdaniem Koteckiego spełnienie kryterium inflacyjnego możliwe jest na przełomie 2010 i 2011 roku, a kryterium fiskalnego w 2012 roku. (PAP)

jba/ map/ pam/

d12kyt9

Podziel się opinią

Share
d12kyt9
d12kyt9