Trwa ładowanie...
d14x1iy
d14x1iy

Polska ratyfikowała porozumienie paryskie ws. zmian klimatu

Warszawa, 10.10.2016 (ISBnews) - Polska złożyła dokumenty związane z ratyfikacją uzgodnionego w Paryżu 12 grudnia 2015 r. porozumienia paryskiego do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, poinformował minister środowiska Jan Szyszko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d14x1iy

"Zgodnie z planem, 7 października Polska złożyła w Nowym Jorku wszelkie dokumenty związane z ratyfikacją porozumienia paryskiego" - powiedział Szyszko, cytowany w komunikacie.

Porozumienie stawia sobie za cel zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie, nie narzuca natomiast sposobu osiągnięcia celu.

"Polska posiada bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego. Porozumienie paryskie gwarantuje nam, że dalej będziemy mogli korzystać z tych zasobów. Emisję będziemy redukować, między innymi, poprzez stosowanie najnowszych technologii przy budowie nowych bloków energetycznych. Z drugiej strony, wykorzystamy proces pochłaniania CO2 przez lasy. Dzięki temu możemy nie tylko zmniejszać koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze, ale także wykorzystać go do regeneracji gleb i lasów, a przez to wpływać na poprawę jakości wody, powietrza i ochronę bioróżnorodności. Te działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju i mogą być przykładem dla innych państw" - powiedział minister.

d14x1iy

"Dobrowolność, własna polityka surowcowa, własna ścieżka dojścia, aby osiągnąć cele polityki klimatycznej są dla nas bardzo istotne. Liczymy, że na bazie porozumienia paryskiego uda się te kwestie uwzględnić w dokumentach, które będą powstawać w Europie. Dyskutowaliśmy o tym, między innymi, podczas ostatniego nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska w Brukseli" - dodał wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Do tej pory porozumienie ratyfikowały takie państwa jak Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada, Meksyk oraz następujące państwa Unii Europejskiej: Austria, Francja, Niemcy, Węgry, Malta, Portugalia i Słowacja.

(ISBnews)

d14x1iy

Podziel się opinią

Share
d14x1iy
d14x1iy