Trwa ładowanie...
euro

"Polska spełni fiskalne kryteria konwergencji w 2011 r."

Rząd przyjął we wtorek aktualizację programu konwergencji, w której deklaruje utrzymanie spadkowej ścieżki deficytu sektora finansów publicznych z poziomu 2,7% PKB w roku bieżącym do 1,9% PKB w 2011 r. - poinformowała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.
Share
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Katarzyna Zajdel - Kurowska.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Katarzyna Zajdel - Kurowska.Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d7johw2

Jej zdaniem, utrzymanie spadkowej ścieżki fiskalnej uwiarygodnia harmonogram wejścia do strefy euro określony w "Mapie drogowej" i wskazuje, że w roku 2011 Polska spełni kryteria fiskalne z Maastricht.

"Pogorszenie wyniku w stosunku do marcowej aktualizacji wynika przede wszystkim z trudniejszego otoczenia zewnętrznego, które wpływa na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w Europie jak i w Polsce. Jednak nie uległy zmianie główne parametry i cele fiskalne rządu zarysowane w poprzedniej wersji dokumentu. Pomimo niższej dynamiki wzrostu PKB w roku 2009 deficyt budżetu państwa nie uległ zwiększeniu i wyniesie 18,2 mld zł" - napisała w komentarzu Zajdel-Kurowska.

Na początku grudnia resort finansów zweryfikował zapisane w ustawie budżetowej na 2009 r. tempo wzrostu gospodarczego na 3,7% z 4,8% zapisanych wcześniej.

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r.

d7johw2

Podziel się opinią

Share
d7johw2
d7johw2