Trwa ładowanie...
d3bo4w1
16-03-2017 15:45

Polska Spółka Gazownictwa wyda ok. 150 mln zł na inwestycje w Małopolsce

Polska Spółka Gazownictwa w ciągu sześciu lat wyda ok. 150 mln zł na budowę nowych i modernizacje istniejących gazociągów w województwie małopolskim. Inwestycje będą realizowane przede wszystkim w górzystej południowo-wschodniej części regionu.

d3bo4w1
d3bo4w1

"Województwo małopolskie ma bardzo wysoki stopień gazyfikacji sięgający 85 proc., ale pomimo to wciąż mamy potężne obszary do gazyfikacji. Są to tereny wypoczynkowe, uzdrowiskowe - w tym kierunku w ciągu najbliższych sześciu lat zrealizujemy pięć kluczowych inwestycji za około 150 mln zł" - zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej w Krakowie prezes PSG Jarosław Wróbel.

Zgodnie z planami do 2022 r. ułożonych zostanie w Małopolsce 151 km gazociągów. W miejscach, gdzie to niemożliwe lub nieopłacalne, realizowana będzie tzw. gazyfikacja wyspowa, oparta na stacjach regazyfikacji skroplonego gazu LNG.

Wśród planowanych inwestycji są gazyfikacje takich miejscowości, jak Rytro i Piwniczna Zdrój, gdzie podpisano już listy intencyjne z gminami. Prace budowlane wkrótce zaczną się w rejonie Szczawnicy, Łącka i Krościenka nad Dunajcem. Gazyfikowane będą miejscowości w powiecie tatrzańskim, takie jak Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Poronin i Szaflary, a także gmina Jabłonka na Orawie. Znikną też "białe plamy" w okolicach Nowego Sącza.

Jak podkreślił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, rozbudowa sieci gazowniczej w gminach turystycznych i uzdrowiskowych to także realna szansa na skuteczną walkę ze smogiem.

d3bo4w1

"Widać, że ta współpraca między samorządami lokalnymi a spółką gazowniczą już się rozpoczęła. Posłużyła temu przeprowadzona gruntowna reorganizacja. Po raz pierwszy województwo małopolskie jest zjednoczone w kontekście zarządzania gazowego" - dodał.

Obecnie krakowski Oddział Zakład Gazowniczy, który obejmuje swoim zasięgiem obszar całego woj. małopolskiego zarządza prawie 32 tys. km sieci wysokiego i średniego ciśnienia, 118 stacjami wysokiego ciśnienia oraz ponad 280 stacjami drugiego stopnia.

d3bo4w1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bo4w1