Trwa ładowanie...
d40jocc
01-04-2017 08:35

Polska w gronie głównych inwestorów z Europy Środko-Wschodniej we Francji (wideo)

Czechy, Polska i Rumunia znalazły się w gronie głównych inwestorów we Francji spośród państw z Europy Centralnej i Środkowo-Wschodniej w latach 2015-2016; polskich firm we Francji jest 40, zatrudniają 600 osób - mówi PAP dyrektor generalny Business France Muriel Penicaud.

d40jocc
d40jocc

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/15258/

Polskie firmy działają przede wszystkim w sektorze przemysłowym (kauczuk, usługi budowlane, przyczepy), w dziedzinie nowych technologii, głównie IT, oraz w branżach bardziej tradycyjnych, rolno-spożywczych, związanych z polskim know-how.

"Jeśli chodzi o polskie inwestycje w ubiegłym roku we Francji, można wspomnieć o JP Contracting, specjalizującej się w eksporcie usług budowlanych, a także o firmie Synthos - producencie kauczuków syntetycznych, która nabyła dwie firmy za 80 mln euro, utrzymując przy tym wszystkie 100 miejsc pracy" - mówi Penicaud.

d40jocc

Pod względem zatrudnienia w rankingu pięciu firm z Europy Centralnej i Środkowo-Wschodnie działających we Francji tylko jedna nie jest z Polski. Na pierwszym miejscu znalazł się Plastiwell z branży chemicznej, z zatrudnieniem na poziomie 300-400 pracowników, na drugim Boryszew - 150-200 osób. Trzecia pozycja należy do czeskiego Linet z zatrudnieniem na poziomie 100 osób. Kolejne miejsca zajmują Comarch oraz Sanok Rubber Company, wynika z corocznego raportu Business France.

We Francji działa 20 tys. zagranicznych firm, które zatrudniają 2 mln osób. Ważnym sektorem są innowacje. "Mamy również wsparcie finansowe dla inwestycji w prace badawczo-rozwojowe w postaci 30 proc. ulgi podatkowej od zainwestowanej sumy, nie przekraczającej 100 milionów euro rocznie" - podkreśla Penicaud. Jej zdaniem te zachęty przełożyły się na 10 proc. nowych inwestycji we Francji jest w sektorze B+R.

W 2016 r. to Niemcy były głównym europejskim odbiorcą inwestycji z Europy Centralnej i Środkowo-Wschodniej tworzących miejsca pracy, przyciągając 17 proc. projektów; 14 proc. ulokowano na Słowacji, 12 proc. w Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz 7 proc. we Francji. To wyniki prezentowane przez Business France Europe Observatory.

d40jocc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40jocc