EBOiR, Bank Światowy i inne
W zakresie kompetencji Ministerstwa Finansów znajduje się również współpraca z międzynarodowymi instytucjami finansowymi; EBOR, BRRE, EBI, Bank Światowy. Członkostwo w nich wymaga objęcia udziałów, przy czym płatność z tego tytułu nie ma charakteru stałego.
Udziały Polski w subskrybowanym kapitale akcyjnym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wynoszą 384,5 mln euro, z czego 80,1 mln euro to kapitał wpłacony, zaś pozostała część stanowi kapitał płatny na żądanie.
Udziały Polski w kapitale subskrybowanym Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE) wynoszą 77 mln euro, z czego 8,5 mln euro to kapitał wpłacony, pozostała część stanowi kapitał płatny na żądanie.
Corocznie opłacana jest składka na Porozumienie Częściowe Banku Rozwoju Rady Europy, przeznaczona na finansowanie Sekretariatu Porozumienia Częściowego. W 2011 roku udział Polski w tej składce wyniósł niespełna 43 tys. euro, kwota składki na 2012 rok wynosi 45,5 tys. euro.
Udziały Polski w kapitale subskrybowanym Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) wynoszą 1315 mln. dolarów, z czego blisko 80 mln. dolarów ma postać kapitału wpłaconego, a pozostała część stanowi kapitał płatny na żądanie.
Wpłaty z tytułu udziałów w międzynarodowych instytucjach finansowych i Uzupełnień Funduszy IDA są rozchodami budżetu (nie wydatkami) nie mają zatem wpływu na deficyt budżetu państwa, wpływają jednak na dług publiczny.