Polski złoty pozostaje stabilny

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy wpłynęły pozytywnie na wycenę dolara amerykańskiego, w rezultacie eurodolar w piątek ponownie spadł poniżej poziomu 1,30 USD. Fitch obniżył długoterminowy rating Włoch do poziomu BBB+ z perspektywą negatywną. Dzisiaj poznaliśmy projekcję NBP na temat inflacji.

Polski złoty pozostaje stabilny
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

11.03.2013 10:27

Sytuacja na rynku pracy w amerykańskiej gospodarce wygląda znacznie lepiej od oczekiwań. W lutym zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zwiększyło się o 236 tys. miejsc pracy (oczekiwano wzrostu o 160 tys.). Stopa bezrobocia ostatecznie wyniosła 7,7% (oczekiwano 7,9%), co znacząco polepszyło nastroje wśród globalnych inwestorów. W efekcie amerykański dolar zyskał na wartości, ściągając parę EUR/USD ponownie poniżej poziomu 1,30 USD. Dzisiaj od rana euro umacnia się w odniesieniu do dolara amerykańskiego.

Polski złoty od kilku dni pozostaje względnie stabilny. Co ciekawe niespodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wpłynęła negatywnie na jego wycenę. Czynnikami, które mogą mieć wpływ na wycenę naszej waluty w najbliższych czasie są informacje, które mogą napłynąć do nas z Ameryki. Ewentualne ryzyko szybszego wycofania programu QE3 stanowiłoby podstawę do przeceny złotego.

Poniedziałkowy poranek dla wyceny polskiego złotego rozpoczął się spokojnie, pomimo tego, że o godzinie 9:00 poznaliśmy raport o inflacji w Polsce. Projekcja inflacji NBP zakłada, że w 2013 roku inflacja wyniesie 1,6%, i taki sam poziom jest zakładany na przyszły rok. Bez wątpienia jest to najważniejszy czynnik cenotwórczy dla rodzimej waluty w dniu dzisiejszym, dlatego pozostała część dnia dla złotego powinna przebiegać spokojnie.

Oczy inwestorów w dalszym ciągu zwrócone są na Włochy, gdzie nadal pozostaje nierozstrzygnięta patowa sytuacja, która ma miejsce po wyborach. Z tego powodu w piątek agencja Fitch obniżyła długoterminowy rating Włoch z A- do poziomu BBB+, perspektywa pozostała negatywna. Dzisiaj, o godzinie 10:00, miała miejsce publikacja danych o włoskim PKB. Finalny odczyt na poziomie -0,9% k/k oraz -2,8% r/r okazał się zgodny z oczekiwaniami.

Kalendarium makroekonomiczne na dzisiaj jest praktycznie puste, nie przewiduje się żadnych wydarzeń, które mogłyby mieć istotny wpływ na wycenę najważniejszych par walutowych.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 11.02.2013 do 11.03.2013

Kurs EUR/PLN porusza się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Obecnie kurs znajduje się w środkowej części wyrysowanego kanału. W przypadku wybicia w górę brakuje silnych oporów technicznych aż do poziomu 4.1920, gdzie znajdują się wielomiesięczne maksima dla tej pary walutowej. W przypadku ruchu w dół dolne ograniczenie kanału spadkowego znajduje się obecnie w okolicach 4.11.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 01.02.2013 do 11.03.2013

Kurs CHF/PLN porusza się obecnie w szerokim trendzie bocznym. W piątek nastąpiło umocnienie polskiego złotego względem franka, co zaowocowało wybiciem dołem z wyznaczonego kanału. Nie należy wykluczać powrotu kursu franka powyżej wyznaczonej linii wsparcia, jednak odbicie od tego poziomu będzie świadczyło o słabości tej waluty. W przypadku ruchu w górę najbliższymi oporami są kolejne zniesienia Fibonacciego.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 01.02.2013 do 11.03.2013

Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. W piątek w ciągu dnia kurs poruszał się w trendzie bocznym, przez co zbliżył się do dolnego ograniczenia kanału. Najbliższe techniczne wsparcie na chwilę obecną znajduje się w okolicach 3.1725. W przypadku ruchu w górę najbliższy techniczny opór to testowane po decyzji RPP tegoroczne maksima na 3.1980, gdyby doszło do przebicia tego poziomu możliwy jest nawet ruch w kierunku górnego ograniczenia obecnej formacji.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 08.02.2013 do 11.03.2013

Kurs GBP/PLN porusza się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie stanowi poziom 4.7800, a dolne znajduje się na poziomie 4.6700. Obecnie złoty, podobnie jak w przypadku dolara i franka, umocnił się względem funta. Jednak w przypadku ponownego podejścia pod górne ograniczenie formacji i wybicia się górą nie ma ważniejszych oporów technicznych do poziomu 4.9100, gdzie znajdują się lokalne maksima kursowe.

Marcin Rogalski
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)