Polskie prawo słabo chroni przed wykorzystywaniem seksualnym w pracy
Polskie prawo zbyt słabo chroni przed wymuszaniem seksu za zatrudnienie - uważa szefowa Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska. Jej zdaniem przestępstwo to powinno być ścigane z urzędu, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej.
06.12.2006 | aktual.: 06.12.2006 16:59
W Polsce karane jest wymuszanie seksu "przez wykorzystywanie zależności" lub czyjegoś "krytycznego położenia" - grozi za to do 3 lat więzienia. Ale jest warunek: wniosek muszą złożyć pokrzywdzone kobiety, tymczasem często są one szantażowane i boją się informować organy ścigania. _ Kobieta słyszy, że nie ma szans w sytuacji: jej słowo, przeciwko słowu szanowanego biznesnesmena, czy znanego polityka, i dlatego woli milczeć _ - podkreśla Nowakowska.
Kobietom zarzuca sie też, że wprawdzie były w krytycznej sytuacji, ale wyraziły zgodę na seks, więc są niewiarygodne.
Wg psycholog Katarzyny Miller, kobieta bezrobotna, samotnie wychowująca dzieci, panicznie boi się utracić pracę. Wymuszanie seksu przez szefa to ogromna prsj apsychiczna wywierana na takie osoby - uważa psycholog.
Inna młoda kobiet opowiedziała IAR, że po 2 tygodnie po zatrudnieniu w warszwskiej restauracji, otrzymywała coraz bardziej natrętne propzycje od szefa, i postanowiła się zwolnić.
Czy nagłośniona obecnie sprawa seks-afery w Samoobronie to wyjątek, czy wierzchołek góry lodowej? Młode kobiety, z którymi rozmawiała IAR potwierdzają, że czesto spotykają się z propozycją zatrudnienia za seks. Jak powiedziała jedna z nich "szefowie, prezesi i menagerowie firm proponują wspólną kolację, i na tej propozycji się nie kończy, i jeśli się nie godzę, to nici z pracy".
Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet podkreśla, że zgodnie z kodeksem pracy molestowania seksualne w pracy jest zakazane jako forma dyskryminacji ze wzgledu na płeć. Zgodnie z prawem unijnym, to nie ofiara musi udowodnić, że była prześladowana, lecz pracodawca musi dowiesć, że jej nie dyskryminował. Centrum Praw Kobiet udziela porad prawnych i psychologicznych osobom molestowanym, lub wykorzystywanym seksualnie przez pracodawców. W Warszawie można zgłaszać się pod numerem telefonu (0-22) 621 35 37. Można też napisać na adres mailowy: porady.prawne@cpk.org.pl