Polskie produkty pojadą do Azerbejdżanu
Jest szansa na wzrost polskiego eksportu do Azerbejdżanu. A we wtorek ma być podpisana umowa o udziale polskich firm przy budowie metra w Baku. W poniedziałek 15 grudnia odbyło się tam Forum Gospodarcze Polska - Azerbejdżan.
15.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 09:59
Obok przedstawicieli polskich władz i instytucji wzięli w nim także udział przedsiębiorcy. Reprezentowali m.in. firmy Solaris Bus, PESA, Amica Wronki oraz branżę spożywczą: Grupę Sadowniczą „Owoc Sandomierski" a także spółdzielnie mleczarskie.
- Naszym celem jest budowanie przyjacielskich, stabilnych i wzajemnie korzystnych kontaktów gospodarczych i handlowych z Azerbejdżanem - stwierdził podczas forum wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Jak uważa Ministerstwo Gospodarki, Azerbejdżan ma być obecnie najbardziej stabilną i przewidywalną gospodarką w regionie. Według oceny polskich władz, są szanse dalszego wzrostu współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Azerbejdżanem w sektorze budowlanym, mieszkaniowo-komunalnym, a także w transporcie, rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym. Perspektywiczny jest także sektor maszynowy i sektor urządzeń dla sektora rolno-spożywczego. Większych obrotów dwustronnych można także spodziewać się w energetyce, technologiach ochrony środowiska, usługach logistyczno-transportowych oraz w przemyśle chemicznym i obronnym.
- Mamy szanse nie tylko zwiększyć eksport do Azerbejdżanu ale także zaangażować się w realizację tamtejszych inwestycji infrastrukturalnych - powiedział Rzeczpospolitej przebywający w Baku prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomir Majman.
Piechociński podkreślił, że Azerbejdżan jako rynek perspektywiczny dla możliwości rozwoju polskiego eksportu objęty został, obok 10 innych krajów świata, programem promocji na wybranych rynkach. - Wzmocnieniu więzi gospodarczych będą służyły kolejne przedsięwzięcia planowane w 2015 roku związane z organizacją misji przyjazdowej do Polski dla potencjalnych kontrahentów oraz dziennikarzy z Azerbejdżanu - zaznaczył szef resortu gospodarki.
Forum Biznesu towarzyszy pracom 6. posiedzenia polsko-azerbejdżańskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Rozmowy członków komisji dotyczyły przede wszystkim współpracy w obszarze energetyki, rolnictwa, transportu, finansów i bankowości, turystyki, kultury a także w zakresie ratownictwa, zarządzania kryzysowego oraz ochrony ludności.
Podczas obrad komisji obie strony wyraziły zainteresowanie m.in. dalszym wspieraniem kooperacji pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami obu państw oraz współpracą w obszarach nowoczesnych technologii energooszczędnych. Piechociński podkreślił, że Polska popiera proces akcesji Azerbejdżanu do Światowej Organizacji Handlu.
Polska delegacja odwiedziła Park Technologiczny w Sumgait, trzecim pod względem liczby ludności mieście kraju, założonym w 1949 jako główny ośrodek przemysłu metalowego i chemicznego.