Trwa ładowanie...

Polskie Radio krytykowane za złe wyniki finansowe

Rada nadzorcza Polskiego Radia nie
przeprowadziła w sobotę zmian w swoim regulaminie, które
pozwalałyby zmniejszyć liczbę głosów potrzebnych do zawieszenia
członka zarządu. Przyjęto natomiast uchwałę krytykującą zarząd za
złe wyniki finansowe.

Share
Polskie Radio krytykowane za złe wyniki finansowe
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1mn5h4

Rada nadzorcza Polskiego Radia przyjęła uchwałę krytykującą zarząd za złe wyniki finansowe. Nie zdołała jednak przeprowadzić zmian w swoim regulaminie, które pozwalałyby zmniejszyć liczbę głosów potrzebnych do zawieszenia członka zarządu.

_ Radio za dziewięć ostatnich miesięcy wykazuje ujemny wynik finansowy. Jako rada nadzorcza nie możemy po prostu przyjmować tego do wiadomości i wytykamy zarządowi pewne błędy _ - powiedział po zakończeniu posiedzenia szef rady Adam Hromiak.

d1mn5h4

Według niego zarząd nie może tłumaczyć tej sytuacji jedynie spadkiem wpływów z abonamentu.

_ Abonament to tylko jeden z elementów, radio nie czerpie przychodów tylko z tego źródła. Poza tym są jeszcze wydatki. Jeśli w spółce dzieje się źle, należy je ograniczyć _ - uważa Hromiak. Według niego, nadmierne wydatki PR dotyczą m.in. honorariów dla współpracowników zewnętrznych czy delegacji zagranicznych.

_ Domagamy się przy tym od zarządu sformułowania jasnego stanowiska na piśmie, które będzie świadczyło o tym, że zarząd jest świadomy, iż radio przeżywa kryzys i musi oszczędzać _ - powiedział Hromiak.

Oczekiwanie zwiększenia przez PR pozaabonamentowych przychodów sformułował też w tym tygodniu resort skarbu. Podsekretarz stanu w tym ministerstwie Michał Chyczewski powiedział w Sejmie, że przychody abonamentowe stanowią zbyt duży procent przychodów spółek radiofonii publicznej. Podkreślił, że spółki te powinny zwiększyć przychody z innych źródeł.

d1mn5h4

Polskie Radio alarmuje tymczasem, że pogarszająca się kondycja finansowa to przede wszystkim skutek spadku wpływów z abonamentu. W liście wysłanym m.in. do posłów, senatorów, ministra kultury, a także środowisk twórczych prezes zarządu Polskiego Radia Krzysztof Czabański alarmował, że Polskiemu Radiu grozi krach finansowy - tegoroczne wpływy z abonamentu będą niższe od planowanych o ponad 30 mln zł, a specjalnie powołany zespół pracuje nad planem ratunkowym na przyszły rok.

Oprócz kwestii finansowych sobotnie posiedzenia rady nadzorczej dotyczyło też zmian w regulaminie. Część członków dążąca do zawieszenia lub odwołania prezesa PR Krzysztofa Czabańskiego i członka zarządu Jerzego Targalskiego chce zmienić jego przepisy tak, by do zawieszenia nie była wymagana kwalifikowana lecz zwykła większość głosów. W tym przypadku oznaczałoby to, że członka zarządu można by zawiesić pięcioma głosami dziewięcioosobowej rady nadzorczej.

Z powodu "wady prawnej" głosowanie nad zmianą regulaminu przełożono na kolejne posiedzenie.

_ Na następnym posiedzeniu dokonamy tego, do czego dążymy _ - powiedział Hromiak.

d1mn5h4

Podziel się opinią

Share
d1mn5h4
d1mn5h4