Trwa ładowanie...

Polskie samorządy coraz bardziej się zadłużają

Nasze państwo coraz bardziej się zadłuża - pisze "Nasz Dziennik". Deficyt budżetu centralnego w przyszłym roku ma przekroczyć 52 mld zł. Mało mówi się w tym kontekście o długach samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które w tym roku przekroczą na pewno 30 mld zł.

Polskie samorządy coraz bardziej się zadłużająŹródło: Jupiterimages
d10mo5h
d10mo5h

Oficjalne dane Ministerstwa Finansów na temat budżetów samorządów są niepokojące. W 1999 r. długi samorządowe przekraczały 6 mld zł. Ubiegły rok zamknął się zobowiązaniami na kwotę blisko 29 mld zł.

Samorządowcy tłumaczą to przede wszystkim rosnącymi potrzebami inwestycyjnymi. W 2007 r. na inwestycje we wszystkich samorządach wydano ponad 26 mld zł, a w ub. roku blisko 31 mld zł. W tym roku ma to być kwota o kilka miliardów wyższa.

W tej chwili zobowiązania samorządów stanowią około 20% ich dochodów budżetowych i daleko im jeszcze do ustawowego pułapu 60%. Ale - jak pokazuje przykład ostatnich dwóch lat - to zadłużenie w przyszłych latach będzie na pewno szybko narastać, zwłaszcza w dużych miastach, ostrzega "Nasz Dziennik".

d10mo5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10mo5h