Grafen z Polski - przyszłość komputerów
Grafen to największy wynalazek ostatnich lat, który może mieć ogromne znaczenie dla przemysłu. W rozwoju jego produkcji udział biorą także Polacy.
Grafen jest strukturą węgla, niezwykle trudną w uzyskaniu. Zarazem posiada właściwości mogące zrewolucjonizować elektronikę, a zatem produkcję większości otaczających nas rzeczy. Jednocześnie do niedawna był to najdroższy materiał na Ziemi. Za strukturę jednej warstwy grafenu o powierzchni przekroju ludzkiego włosa trzeba było zapłacić, bagatela, 1000 dolarów.
Dzięki polskim uczonym, którzy opracowali dużo prostszą metodę uzyskiwania grafenu, jego cena spadła wielokrotnie. Za 1 cm2 najprawdopodobniej trzeba będzie zapłacić ok. 100 dolarów.
W końcu, w przeciwieństwie do niebieskiego lasera, jest szansa na wykorzystanie naszego tak zaawansowanego technologicznie pomysłu. Już bowiem zawiązało się konsorcjum polskich firm i instytutów badawczych, które zamierza wdrożyć produkcję supernowoczesnego grafenu.
Na czele konsorcjum stanął gigant przemysłu chemicznego - Azoty Tarnów. Polska myśl techniczna stanie do rywalizacji o światowe rynki na równi z dotychczasowymi potentatami.