Trwa ładowanie...
d31i2x1

Polskie warzywa prosto z... Holandii. Co trzeci sklep oszukuje

W co trzecim sklepie warzywa i owoce są źle oznaczane. Te importowane sprzedaje się jako polskie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Supermarkety sprzedają importowane warzywa jako polskie
Supermarkety sprzedają importowane warzywa jako polskie (East News)
d31i2x1

Inspekcja Handlowa skontrolowała 96 sklepów należących do 18 sieci handlowych. Kontrolę wszczęto po fali skarg od klientów.

- Informacja o kraju pochodzenia jest istotna dla wielu konsumentów, często wpływa na decyzję o zakupie i nie powinna wprowadzać w błąd. Do UOKiK docierały liczne sygnały o nieprawidłowościach w tym zakresie, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nieprawidłowości wykryto w 31 sklepach, należących do sieci Aldi, Auchan, Biedronka, Dino, Hipermarket Bi1, Intermarché, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Polo Market, Stokrotka i Tesco.

d31i2x1

Oglądaj też: Biedronka podpadła. Grozi jej 1,5 mld zł kary

10,2 proc. towarów było oznaczonych niewłaściwym krajem pochodzenia. Część produktów, np. czosnek i seler, sprzedawano jako pochodzące z Polski, tymczasem z faktur wynikało, że sprowadzano je z Egiptu i Holandii.

Niektóre produkty oznaczane były kilkoma krajami pochodzenia.

d31i2x1

- Polacy coraz częściej zwracają na to uwagę, starają się wybierać produkty polskie. Sprzedawcy i dostawcy mniej lub bardziej świadomie wykorzystują ten fakt, przypisując polskie pochodzenie zagranicznym warzywom i owocom - mówi Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK. - Musimy walczyć z takimi praktykami, żeby konsument zawsze wiedział, co i skąd kupuje. Dlatego kontrole Inspekcji Handlowej są bardzo ważne.

UOKiK zapewnia, że kontrole będą kontynuowane. Maksymalna kara, jaką urząd może nałożyć na sieć sklepów, to 20-krotność średniej pensji, czyli ok. 90 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31i2x1

Podziel się opinią

Share
d31i2x1
d31i2x1