ycipk-412imr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kryzys finansowy

Pomoc dla europejskich banków: 420 mld euro

Rekapitalizacja banków w UE trwa od 2008 r.; do tej pory wpompowano w nie 420 mld euro zarówno z pomocy państwa, jak i ze środków rynkowych - poinformowała w piątek KE. Do 15 października banki, które mają za mało kapitałów, muszą przedstawić plany naprawcze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomoc dla europejskich banków: 420 mld euro
(Jupiterimages)
ycipk-412imr

- Dotychczasowa kwota dokapitalizowania europejskich banków wynosi ponad 420 mld (euro) pochodzących z pomocy państwa lub inwestycji rynkowych, podczas gdy w USA jest to 580 mld - powiedział w piątek podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Olivier Bailly. - Europejskie banki są więc zdrowsze o 420 miliardów niż trzy lata temu - dodał.

Niepokój o kondycję europejskich banków wzbudziła czwartkowa wypowiedź komisarza UE ds. wewnętrznych Michela Barniera dla francuskiego dziennika "Le Figaro", w którym stwierdził, że chociaż minęły czasy ratowania banków pieniędzmi podatników, to "nie można wykluczyć, że niektóre banki będą potrzebować pomocy państwa". Niedawno KE przedłużyła okres dopuszczalnej pomocy państwa dla banków w związku z niestabilną sytuacją na rynkach.

W piątek Bailly uspokajał, że nie chodzi o pomoc dla nowych banków, ale dla tych, które zostały zidentyfikowane w ramach zakończonych w lipcu stress-testów (czyli testów badających kondycję kapitałową) 90 banków w UE. - Te osiem - dziewięć banków, których wskaźnik płynności wynosi poniżej 5 proc., musi zostać dokapitalizowane do końca roku. Ponadto 16 banków, których wskaźnik oscyluje na poziomie 5 do 6 proc. powinno do kwietnia 2012 roku przedstawić Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Bankowego(EBA) swoje plany działania - podkreślił. Powiedział "osiem - dziewięć", gdyż tuż przed testami z badania wycofał się jeden bank niemiecki, też podejrzewany o zbyt niski kapitał.

ycipk-412imr

Przypomniał, że ministrowie finansów na spotkaniu w lipcu zobowiązali się do uruchamiania tzw. backstops, czyli mechanizmów szybkiego dokapitalizowywania banków ze środków prywatnych, a w razie gdyby takie nie wystarczyły - ze środków publicznych. Natomiast na szczycie 21 lipca przywódcy strefy euro rozszerzyli uprawnienia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), tak, by także instrument o wartości 440 mld euro mógł w przyszłości dokapitalizować banki europejskie. By ta zmiana weszła w życie, musi być ratyfikowana przez 17 parlamentów wszystkich państw strefy euro. KE liczy, że stanie się to w październiku.

Tymczasem inwestorzy w ostatnich miesiącach wyprzedają akcje europejskich banków obawiając się o to, czy instytucje finansowe przetrwają ewentualne bankructwo Grecji oraz spowolnienie gospodarcze w całej UE.

Pytany o to Bailly podkreślił, że przy okazji stress-testów KE i EBA zidentyfikowały banki narażone na kryzys finansów publicznych krajów strefy euro i ewentualne straty związane z refinansowaniem długu Grecji. - Nie sądzę, żeby w takim scenariuszu rekapitalizacja była konieczna dla banków, które wzięłyby udział w stratach, gdyby takie miały miejsce - powiedział rzecznik. Przyznał jednocześnie, że niepewności gospodarcze wpływają na kondycję banków.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oszacował, że europejskie banki już straciły ok. 200 mld euro z powodu kryzysu finansów publicznych i stoją wobec ryzyka straty 300 mld euro.

ycipk-412imr

Z Brukseli Julita Żylińska

Polub WP Finanse
ycipk-412imr
ycipk-412imr
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-412imr