Trwa ładowanie...
d1nn8gs

Pomorskie/ 35 proc. na inwestycje w projekcie budżetu na 2016 r.

Ok. 35 proc. budżetu województwa pomorskiego w przyszłym roku ma być przeznaczone na inwestycje - przewiduje projekt dokumentu. Planowane jest m.in. rozpoczęcie remontu dróg i teatru w Gdańsku. Według opozycyjnego PiS, projekt wymaga zmian.

Share
d1nn8gs

Projekt budżetu woj. pomorskiego na 2016 r. przedstawiony w poniedziałek radnym sejmiku przez zarząd województwa przewiduje 858 mln zł dochodów i 903,7 mln zł wydatków. Deficyt - 45,7 mln zł - ma być pokryty m.in. dzięki zaciągnięciu kredytu.

Skarbnik województwa Henryk Halmann powiedział PAP, że planowany na 2016 r. budżet w porównaniu z poprzednimi latami jest "nieco skromniejszy". Ocenił, że "wyróżnikiem projektu tego budżetu jest rozpoczęcie realizacji inwestycji w ramach nowej perspektywy unijnej". Zaznaczył, że Pomorskie należy do czołówki województw w kraju pod tym względem.

Skarbnik podkreślił, że projekt przewiduje wysoki poziom inwestycji. "W budżecie (...) w każdej wydanej złotówce 35 groszy przeznaczone ma być na inwestycje" - tłumaczył.

d1nn8gs

Największe inwestycje mają być realizowane w transporcie i łączności oraz w zdrowiu i w kulturze, np. ma ruszyć modernizacja Teatru Wybrzeże w Gdańsku. "Rozpoczynamy dużo zadań z nowej perspektywy" - dodał Halmann.

Najważniejsze inwestycje drogowe, które mają być realizowane w 2016 r., to rozbudowa dróg wojewódzkich: Gdańsk-Starogard Gdański, Łeba-Białogard i Kwidzyn-Prabuty.

Wicemarszałek województwa Wiesław Byczkowski prezentując projekt budżetu podał, że na inwestycje proponuje się 317,4 mln zł (35,1 proc. wydatków). Najwięcej ma być wydane na transport i łączność (231,3 mln zł) i na gospodarkę mieszkaniową - 22,8 mln zł (głównie na wykup gruntów z przeznaczeniem pod inwestycje).

Wśród wydatków bieżących największa kwota jest zaplanowana na działania w ramach transportu i łączności (469,7 mln zł). Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na zadania drogowe oraz na pasażerskie przewozy kolejowe i autobusowe. Pod względem wielkości zaplanowanych wydatków bieżących na drugim miejscu jest administracja publiczna (107,9 mln zł), a na trzecim kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (77,7 mln zł). Byczkowski zwrócił uwagę, że kwota planowana na kulturę w 2016 r. jest o 6 mln wyższa niż w 2015 r. Podał, że np. Opera Bałtycka ma dostać 15 mln zł, Teatr Muzyczny - 9,5 mln zł, a Filharmonia Bałtycka i Muzeum Narodowe - po 7,6 mln zł.

d1nn8gs

Projekt budżetu przewiduje, że na ochronę zdrowia oraz pomoc i politykę społeczną może być przeznaczone 65,5 mln zł, z tej kwoty 2,3 mln zł zaplanowano na rozpoczęcie realizacji projektu "Pomorskie e-zdrowie" (całkowity koszt projektu realizowanego przez kilka najbliższych lat to ponad 150 mln zł).

Planowane dochody województwa w ponad 45 proc. mają pochodzić z dotacji celowych (389,8 mln zł); są to głównie dotacje w ramach programów finansowanych ze środków europejskich oraz innych źródeł zagranicznych. Ponad 40 proc. dochodów ma pochodzić z udziału w podatkach CIT i PIT (345,4 mln zl).

Skarbnik przyznał, że w przypadku dochodów nie wiadomo, jakie będą skutki zapowiadanych decyzji rządowych i jak one wpłyną na obniżenie wpływów z podatków CIT i PIT. "Każda decyzja może mieć wpływ na podatki lokalne, z których my praktycznie funkcjonujemy" - dodał. "Od decyzji centralnych też dużo będzie zależało, czy to, co zaplanowaliśmy, będzie zrealizowane"- tłumaczył.

Kwota długu planowana na koniec 2016 r. to 332,9 mln zł; są to m.in. kredyt i obligacje Pekao SA. Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje spłatę zobowiązań w wysokości 38,7 mln zł (odsetki od kredytów i raty kapitałowe).

d1nn8gs

Jerzy Barzowski z opozycyjnego w sejmiku PiS uważa, że "w projekcie trzeba będzie wprowadzić poprawki". Nie chciał jednak oceniać projektu. "Ten rok jest inny niż wszystkie poprzednie lata i wynika to ze zmiany rządu (...); zakładamy, że niewiele się zmieni, jednak musimy być przygotowani na pewną zmianę polityki gospodarczej, finansowej" - tłumaczył.

Ocenił, że zmieni się na pewno tzw. polityka rozwoju. Wyjaśnił, że "PiS mówi o polityce zrównoważonego rozwoju, do tej pory polityka (...) koncentrowała się głównie na metropolii i wokół, i Pomorskie też to odczuło".

Głosowanie ws. projektu budżetu woj. pomorskiego planowane jest na 23 grudnia.

d1nn8gs

Podziel się opinią

Share
d1nn8gs
d1nn8gs