Trwa ładowanie...
d3hqpel
30-09-2016 14:30

Pomorskie/ 430 mln zł unijnego wsparcia dla przedsiębiorstw

430 mln zł unijnego wsparcia trafi do końca 2023 roku do firm działających w regionie pomorskim. W myśl umowy, jaką władze samorządowe województwa podpisały w piątek, pieniędzmi dysponować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

d3hqpel
d3hqpel

Pula 430 mln zł trafi do mikro-, małych i średnich firm w postaci wsparcia zwrotnego w bardzo różnorodnej formie - kredytów, pożyczek, poręczeń i inwestycji kapitałowych.

Zastępca dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) Patrycja Szczygieł wyjaśniła w rozmowie z PAP, że - w myśl zawartej w piątek w Gdańsku umowy, zarząd województwa, jako instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym, powierzy wspomniane środki Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK)
.

"Z kolei BGK wybierze tzw. pośredników finansowych. Mogą nimi być np. fundusze pożyczkowe czy fundusze poręczeniowe, czy też np. kapitałowe. Otrzymają one do dyspozycji od BGK środki, z których będą udzielać przedsiębiorstwom pożyczek, poręczeń itp." - wyjaśniła Szczygieł.

Dodała, że pożyczkę, poręczenie czy inną pomoc kapitałową otrzyma każdy przedsiębiorca, który zwróci się o taką pomoc. "Oczywiście pod warunkiem, że spełni określone wymogi" - zaznaczyła Szczygieł dodając, że środki ze spłaty rat pożyczek czy kredytów, które będą wpływać od przedsiębiorców, zostaną przeznaczone na pomoc dla kolejnych firm.

d3hqpel

Według szacunków w tzw. "pierwszym obrocie" (czyli z pierwszego rozdania), środki trafią do około dwóch tysięcy firm z Pomorza.

Bank Gospodarstwa Krajowego ma już doświadczenie w zarządzaniu funduszami wspierającymi pomorskie firmy: wcześniej samorząd województwa pomorskiego powierzył tej instytucji zarządzanie środkami z instrumentów zwrotnych zdobytych w latach 2007-2013 w ramach inicjatywy JEREMIE.

Jak poinformowali w piątek przedstawiciele zarządu BGK, pierwotna pula powierzonych BGK środków unijnych wynosiła wówczas ok. 290 mln zł: środki te wciąż są w obrocie w postaci kredytów, poręczeń, a spłaty trafiają do puli, z której korzystają kolejni przedsiębiorcy. Do tej pory na Pomorzu skorzystało z tych pieniędzy blisko 6 tys. firm.

Nowy program finansowego wsparcia będzie funkcjonował pod nazwą "Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+".

d3hqpel

Jak poinformowała rzecznik prasowa UMWP Małgorzata Pisarewicz, celem działania funduszu jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, a środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na pulę 430 mln zł składa się 365,4 mln zł ze środków unijnych, 43 mln zł z budżetu państwa oraz 21,5 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych.

d3hqpel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqpel