Trwa ładowanie...
d1u8l49

Pomorskie/ Na Żuławach otwarto farmę wiatrową o mocy 40 MW

Dwadzieścia turbin o łącznej mocy 40 MW tworzy Farmę Wiatrową Nowotna otwartą w środę na Żuławach. Inwestycja warta 273 mln zł została przeprowadzona przez hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, który wspomógł finansowo Bank Ochrony Środowiska.

Share
d1u8l49

Tworzące farmę turbiny zostały ulokowane na pograniczu dwóch żuławskich gmin: Nowego Dworu Gdańskiego i Stegny, przy czym na terenie pierwszej z nich znajduje się dziewięć turbin.

Tomasz Lachowicz z firmy Tundra Advisory Sp. z o.o., która w imieniu Taiga Mistral pomagała w realizacji inwestycji, powiedział PAP, że każda z 20 turbin składających się na farmę ma moc dwóch megawatów. Dodał, że farma została wyposażona w nową generację turbin Vestas o większej niż urządzenia poprzedniej generacji wielkości śmigieł i wydajności.

Maszt każdej z dwudziestu turbin ma wysokość 95 metrów, natomiast śmigła liczą sobie 55 metrów długości, cała konstrukcja ma więc maksymalnie 150 metrów wysokości.

d1u8l49

Lachowicz wyjaśnił, że standardowe śmigła używane w elektrowniach wiatrowych np. w Hiszpanii czy Anglii, mają najczęściej 50 metrów długości. "Jakieś trzy lata temu producenci zorientowali się, że ze względu na to, iż wiatry wiejące w Polsce są słabsze od tych, jakie można spotkać np. w Hiszpanii czy Anglii, w naszym kraju można stosować większe śmigła. Jest to bezpieczne, bo nie występują u nas huraganowe wiatry, które mogłyby połamać śmigła, a przy tym pozwala znacząco zwiększyć wydajność turbin" - powiedział PAP Lachowicz.

Rzecznik prasowy BOŚ Hubert Wojciechowski wyjaśnił, że ponad jedna trzecia technologii użytych przy budowie farmy Nowotna pochodziła z polskich firm.

"Wszystkie prace budowlane i elektryczne zostały wykonane przez lokalne firmy z Pomorza - SAG Elbud Gdańsk S.A. i MEGA S.A. Gdynia, przy czym nie tylko materiały budowlane, ale także wiele podzespołów elektronicznych i elektrycznych pochodziło od polskich producentów" - poinformował rzecznik dodając, że wieże, na których zamontowane są turbiny zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej.

Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski powiedział PAP, że inwestycja przyniesie samorządowi i mieszkańcom wymierne korzyści. Według jego szacunków podatki od dziewięciu turbin ulokowanych na terenie gminy przyniosą Nowemu Dworowi około 500 tys. złotych rocznie. Z kolei mieszkańcy skorzystają bezpośrednio dzięki możliwości wykorzystywania wybudowanych przez inwestora dróg dojazdowych do samych turbin i towarzyszącej im infrastruktury.

d1u8l49

Michalski powiedział też, że ma nadzieję, iż na należących do gminy terenach powstaną kolejne farmy wiatrowe. "Plany zagospodarowania przestrzennego pozwalają na takie inwestycje. Jeśli nie przesadzimy z ilością turbin, to myślę, że będzie to korzystne dla mieszkańców i rozwoju gminy" - powiedział PAP burmistrz.

Budowa Farmy Wiatrowej Nowotna rozpoczęła się w listopadzie 2013 r. Inwestycja, którą zrealizował hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, kosztowała 273 mln zł. Fundusz wsparł finansowo Bank Ochrony Środowiska, który udzielił na to przedsięwzięcie kredyt w wysokości 184 mln zł. Jak poinformował Wojciechowski, sfinansowanie budowy farmy było jedną z największych transakcji w historii BOŚ.

Farma Wiatrowa Nowotna jest już trzecią taką inwestycją zrealizowaną w Polsce przez Taiga Mistral. Dwie poprzednie farmy zbudowano także na terenie woj. pomorskiego: w Kobylnicy (turbiny o mocy 41,4 MW) oraz miejscowości Subkowy (8 MW).

Jak powiedział PAP Lachowicz, Taiga Mistral planuje jeszcze budowę co najmniej dwóch kolejnych farm wiatrowych. "Jedną z nich - o mocy 35 MW, chcielibyśmy zbudować na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, druga inwestycja byłaby rozszerzeniem istniejącej farmy w Kobylnicy i zwiększałaby jej moc o 6,9 MW" - powiedział Lachowicz.

d1u8l49

Podziel się opinią

Share
d1u8l49
d1u8l49