ycipk-4f5z3j
zasiłki

Ponad 100 mln euro. Tyle na polskie dzieci wydali Niemcy

Władze Niemiec w ubiegłym roku wydały 100 mln euro na zasiłki dla dzieci mieszkających w Polsce, których rodzice pracują za Odrą. Jest to największa grupa beneficjentów wśród obcokrajowców zarabiających na co dzień w Niemczech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z grupy prawie 252 tys. dzieci największą grupę stanowili Polacy.
Z grupy prawie 252 tys. dzieci największą grupę stanowili Polacy. (East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER)
ycipk-4f5z3j

Według niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" w ubiegłym roku na wypłatę zasiłków rodzinnych dla dzieci niemieszkających w Niemczech wydano 402 mln euro. To więcej o 17 proc. niż dwa lata temu (333 mln euro), ale już mniej niż w rekordowym 2016 roku (414 mln zł).

Z grupy prawie 252 tys. dzieci obcokrajowców objętych świadczeniem największą grupę stanowili Polacy – 123 855. Kolejne miejsca zajęli nieletni Rumuni, Czesi i Francuzi.

CZYTAJ: Zasiłek dla przedsiębiorcy. Rząd pracuje nad programem

ycipk-4f5z3j

Jak pisze radiozet.pl, całkowity koszt zasiłków Kindergeld – na 15 mln dzieci w Niemczech i poza granicami kraju – to około 30 mld euro.

Do świadczenia uprawnieni są obywatele Niemiec oraz obywatele krajów Unii Europejskiej. Pieniądze trafiają do ich dzieci, nawet jeśli mieszkają poza granicami Niemiec.

CZYTAJ: Recesja w Niemczech pod znakiem zapytania. Berlin na razie prawdopodobnie lekko nad kreską

Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, w latach 2015-2017 odnotowano gwałtowny wzrost liczby beneficjentów Kindergeld (z 295 tysięcy do 1,2 miliona) – z powodu napływu większej liczby pracowników z Europy Wschodniej.

ycipk-4f5z3j

"Der Spiegel" prognozuje, że po brexicie te statystyki jeszcze wzrosną, bo część pracowników przeniesie się z Wielkiej Brytanii do bogatszych krajów Unii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4f5z3j

ycipk-4f5z3j
ycipk-4f5z3j