Trwa ładowanie...
zasiłki

Ponad 100 mln euro. Tyle na polskie dzieci wydali Niemcy

Władze Niemiec w ubiegłym roku wydały 100 mln euro na zasiłki dla dzieci mieszkających w Polsce, których rodzice pracują za Odrą. Jest to największa grupa beneficjentów wśród obcokrajowców zarabiających na co dzień w Niemczech.

Share
Ponad 100 mln euro. Tyle na polskie dzieci wydali Niemcy
Źródło: East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER
dp4qeo1

Według niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" w ubiegłym roku na wypłatę zasiłków rodzinnych dla dzieci niemieszkających w Niemczech wydano 402 mln euro. To więcej o 17 proc. niż dwa lata temu (333 mln euro), ale już mniej niż w rekordowym 2016 roku (414 mln zł).

Z grupy prawie 252 tys. dzieci obcokrajowców objętych świadczeniem największą grupę stanowili Polacy – 123 855. Kolejne miejsca zajęli nieletni Rumuni, Czesi i Francuzi.

dp4qeo1

Jak pisze radiozet.pl, całkowity koszt zasiłków Kindergeld – na 15 mln dzieci w Niemczech i poza granicami kraju – to około 30 mld euro.

Do świadczenia uprawnieni są obywatele Niemiec oraz obywatele krajów Unii Europejskiej. Pieniądze trafiają do ich dzieci, nawet jeśli mieszkają poza granicami Niemiec.

Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, w latach 2015-2017 odnotowano gwałtowny wzrost liczby beneficjentów Kindergeld (z 295 tysięcy do 1,2 miliona) – z powodu napływu większej liczby pracowników z Europy Wschodniej.

dp4qeo1

"Der Spiegel" prognozuje, że po brexicie te statystyki jeszcze wzrosną, bo część pracowników przeniesie się z Wielkiej Brytanii do bogatszych krajów Unii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dp4qeo1

Podziel się opinią

Share
dp4qeo1
dp4qeo1