WP
pracuj.pl

Ponad 100 tysięcy ofert pracy. Zobacz, kogo szukają firmy

Stopa bezrobocia w sierpniu spadła do najniższego poziomu od 2008 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ponad 100 tysięcy ofert pracy. Zobacz, kogo szukają firmy
(Fot: reynermedia/flickr (CC BY 2.0))
WP

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 7 lat. W sierpniu do urzędów pracodawcy zgłosili 119 tys. ofert zatrudnienia. Na portalach pośredniczących w znalezieniu pracy pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy nowych ofert. Najwięcej z branży handlowej, finansowej i telekomunikacyjnej.

Sytuacja na rynku pracy systematycznie się poprawia. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła do 10 procent. To najniższy wynik od 2008 roku.

Tę poprawę potwierdza raport jednego z pośredników. Jak mówi IAR Anna Częścik z Grupy Pracuj.pl, w sierpniu tego roku na portalu opublikowano 35 033 oferty. W porównaniu do sierpnia roku ubiegłego jest to wzrost o 14 procent.

WP

Najwięcej ofert napłynęło z branż handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Anna Częścik zwróciła uwagę na silny wzrost zapotrzebowania na pracowników budownictwa i przemysłu.

Ta branża rośnie o 15 procent rocznie i wciąż zatrudnia

Pracodawcy w sierpniu zgłosili do urzędów pracy 119 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. Według MPiPS, to o 26 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r., czyli odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej pracowników szukały firmy na Śląsku (14 tys.), w Wielkopolsce i na Mazowszu (po 13 tys.).

Minister pracy zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że we wrześniu stopa bezrobocia w Polsce najprawdopodobniej będzie już jednocyfrowa i taka powinna się utrzymać do końca roku.

WP
Polub WP Finanse
WP
WP