Trwa ładowanie...
d7ou9vu
arr
01-05-2012 14:40

Ponad 111 mln zł wypłaciła ARR z Krajowego Programu Restrukturyzacji

Ponad 111 mln zł dostali na inwestycje rolnicy i przetwórcy od Agencji Rynku Rolnego w ramach Krajowego Programu Restrukturyzacji - poinformowała PAP rzecznik ARR Iwona Ciechan. W sumie przeznaczono na ten cel 34,4 mln euro.

d7ou9vu
d7ou9vu

Jest to unijny program pomagający rolnikom, którzy na skutek unijnej reformy rynku cukru, polegającej na ograniczeniu jego produkcji, musieli zrezygnować z uprawy buraków cukrowych i przestawić się na inną działalność. Agencja wspiera modernizację gospodarstw rolnych oraz przetwórstwo produktów rolnych i leśnych na cele energetyczne.

Od początku uruchomienia działań objętych Programem, czyli od 2009 r., Agencja wypłaciła 2895 beneficjentom ok. 111,6 mln zł (ok. 27,4 mln euro), w tym w marcu br. - ok. 32,3 mln zł (7,8 mln euro) dla 807 beneficjentów. Pieniądze przekazywane są po zrealizowaniu inwestycji.

Większość środków z programu wypłacana jest na modernizację gospodarstw rolnych. W ramach tego działania rolnicy mogą kupować maszyny i urządzenia do produkcji rolnej - agencja zwraca plantatorowi 40 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu. W sumie na ten cel Agencja przekazała 89,3 mln zł (22 mln euro).

Najwięcej pieniędzy trafiło do rolników z województw: wielkopolskiego (8,7 mln zł), mazowieckiego (4,4 mln zł) i kujawsko-pomorskiego (1,6 mln zł). Najmniej dostali beneficjenci z województwa zachodnio-pomorskiego (24,8 tys. zł).

d7ou9vu

Można też ubiegać się o środki na inwestycje związane z przetwarzaniem produktów rolnych na cele energetyczne. Od uruchomienia tego programu pieniądze wypłacono 16 beneficjentom w kwocie 22,3 mln zł (ok. 5,4 mln euro).

W marcu 2012 r. ARR wypłaciła pomoc 4 przedsiębiorcom w wysokości około 10,7 mln zł (2,6 mln euro).

Agencja częściowo refundowała też inwestycje polegające na zakupie maszyn i urządzeń do produkcji brykietu oraz pelletu, które zostały zrealizowane na terenie województwa mazowieckiego i dolnośląskiego oraz budowę bioelektrowni rolniczej, zrealizowanej na terenie województwa wielkopolskiego.

Do końca czerwca br. ARR przyjmuje wnioski o wypłatę pomocy od przedsiębiorców, którzy zrealizowali swoje inwestycje w ramach działań objętych Krajowym Programem Restrukturyzacji.

d7ou9vu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ou9vu