Trwa ładowanie...
d3dl002
09-11-2015 17:45

Poprawa jakości powietrza jednym z głównych wyzwań nowego ministra środowiska

Jednym z głównych wyzwań jakie będzie stało przed nowym ministrem środowiska będzie poprawa jakości powietrza - wskazują osoby zajmujące się ochroną środowiska w Polsce, z którymi rozmawiała PAP. Nowym szefem resortu środowiska ma zostać prof. Jan Szyszko.

d3dl002
d3dl002

Prof. Jan Szyszko z wykształcenia leśnik, nauczyciel akademicki został w poniedziałek przedstawiony przez kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło jako kandydat na szefa MŚ.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podkreślił w rozmowie z PAP, że kwestia poprawy jakości powietrza, którym oddychają Polacy będzie głównym wyzwaniem nowego ministra. "Jest to problem, którego nie udało się rozwiązać poprzednim ministrom, a ten problem narasta. Szczególnie pokazały to ostatnie tygodnie" - powiedział Karaczun.

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informował, że przez rozpoczęty sezon grzewczy, ale i też niekorzystną pogodę, na południu Polski w wielu miastach stężenia pyłów przekraczały 200 mikrogramów/m sześc., przy którym władze lokalne powinny informować ludzi o ryzyku dla zdrowia przy przebywaniu na otwartym powietrzu.

Karaczun przypomniał, że walka z tym zjawiskiem jest dlatego ważna, iż bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Organizacje międzynarodowe, ekologiczne czy NIK, wskazują, że powietrze którym oddychamy jest najbardziej zanieczyszczonym w UE.

d3dl002

Sytuację ma poprawić uchwalona niedawno nowela tzw. ustawy antysmogowej, która ma dać samorządom instrumenty do walki z zanieczyszczeniami powietrza.

Zdaniem przedstawiciela SGGW kolejnym wyzwaniem stojącym przez nowym szefem MŚ będą także: poprawa jakości wód, zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przypomniał, że zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną Polska powinna do 2015 r. osiągnąć dobrą jakość chemiczną, biologiczną wód. Jego zdaniem w tych dwóch kwestiach wciąż za mało się inwestuje.

Jego zdaniem, Szyszko powinien zwiększyć rolę polityki ekologicznej w polityce państwa.

Podobnie jak Karaczun, rzeczniczka Greenpeace Polska Katarzyna Guzek uważa, iż przed nowym szefem resortu środowiska stoi wiele wyzwań. Wśród nich wymieniła poprawę jakości powietrza, ochronę lasów czy obszarów morskich.

d3dl002

"Nie byliśmy zadowoleni z niektórych jego decyzji w czasach, kiedy był szefem resortu środowiska. Mieliśmy zgoła inną wizję podejścia do kwestii środowiskowych. Było to widoczne zwłaszcza podczas kampanii na rzecz Doliny Rospudy, podczas której organizacje pozarządowe zwróciły uwagę na niezgodność projektu budowy drogi Via Baltica z prawem unijnym" - zaznaczyła.

W 2006 roku Szyszko jako minister wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy, czym, naraził się na krytykę środowisk ekologicznych i obrońców przyrody.

"Od tego czasu w Polsce zaszło wiele zmian, a kwestie ochrony środowiska zyskały na wadze. Oczekujemy, że teraz w swoich działaniach minister Szyszko weźmie pod uwagę głos organizacji pozarządowych, a także oczekiwania obywatelek i obywateli w kwestii zmian systemowych, których celem jest dbałość o środowisko" - dodała Guzek.

d3dl002

Szyszko kierował resortem w rządzie Jerzego Buzka (lata 1997-1999) oraz za rządów PiS w latach 2005-2007. Jako poseł często krytykował unijną politykę klimatyczną i nawoływał do renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego.

Kandydat na ministra w tej kadencji Sejmu był również przeciwnikiem zmiany, którą wprowadziła koalicja PO-PSL, a która zmusiła Lasy Państwowe do wpłat budżetowych. Opowiadał się także za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

d3dl002
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dl002