Poprawa koniunktury w handlu

W lipcu publikowany przez GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wzrósł do poziomu plus 1 z poziomu 0 osiągniętego w czerwcu. Pozytywnie zaskakują dane o sprzedaży detalicznej.

Poprawa koniunktury w handlu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.07.2010 10:47

Jak poinformował GUS w piątek, poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącej sprzedaży w lipcu okazały się mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Przewidywania handlowców na najbliższe miesiące wskazują na możliwość utrzymania się poziomu sprzedaży z czerwca

Zmniejszają się też trudności związane z regulowaniem bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych, chociaż poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny.

GUS podał też, że w branży planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia - mniejsze niż przewidywano przed miesiącem. Firmy sygnalizują wolniejszy wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów.

Zaskakująco dobre dane o sprzedaży

Obroty w handlu detalicznym w czerwcu wzrosły o 2,4 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście w maju o 0,3.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w czerwcu o 14,0 proc. w ujęciu rocznym (po wzroście w maju o 11,6 proc.), a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,3 proc. Natomiast sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w czerwcu o 10,6 proc. w ujęciu rocznym (8,5 w maju), a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,1 proc.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem aż o 6,4 proc., (po wzroście o 4,3 proc. w maju), a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,1 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w czerwcu o 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

Dane z GUS pozytywnie zaskoczyły analityków. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w czerwcu w ujęciu miesięcznym wzrosła średnio o 2,1 proc., a rdr wzrosła o 4,3 proc.

Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła o 4,6 proc., a leków i kosmetyków - o 4,3 proc.

O świetnej kondycji polskich konsumentów świadczy rosnąca sprzedaż dóbr luksusowych - po wielu miesiącach zastoju.

GUS podał też w piątek równie dobre dane o wynagrodzeniach i produkcji przemysłowej.

LP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)