Poprawa nastrojów

Wczoraj amerykański rynek akcji zdołał pozytywnie zareagować na dobre dane ISM dla przemysłu. Poszczególne komponenty indeksu wskazują jednoznacznie na kontynuację ekspansji gospodarczej.

Wobec publikowanego w piątek miesięcznego rynku pracy szczególnie istotny był kolejny wzrost komponentu zatrudnienia, choć pozostaje on "najsłabszym ogniwem" indeksu. Widoczna jest także poprawa eksportu. Analogiczne dane PMI ze strefy euro były również lepsze od oczekiwań. Dzisiaj rynki akcji kontynuują rozpoczęte wczoraj odbicie. Gorzej zachowują się 10-latki amerykańskie, których rentowności rosną po nieudanym wybiciu z piątku. Wczorajszy wzrost na indeksach nie był poparty wysokim wolumenem - na NYSE obróciło się około milliard akcji; relacja wolumenu spółek wzrostowych spadkowych wyniosła około 9:1. Przy braku istotniejszych danych w dniu dzisiejszym rynek będzie powoli pozycjonował się na piątkowe dane z rynku pracy.

Dotychczasowy zasięg korekty od szczytu wynosi około 80 punktów na indeksie S&P500. Po zanegowaniu piątkowego spadku jest szansa na większe odbicie. Na walutach zwraca dzisiaj uwagę zachowanie dolara australijskiego, który traci po tym jak Bank Australii niespodziewanie pozostawił stopy na niezmienionym poziomie. Zaskoczenie rynku były pełne. Dość powiedzieć, że wszyscy ankietowani przez Bloomberga ekonomiści spodziewali się podwyżki o 25 punktów bazowych. AUDUSD silnie traci zbliżając się na 50 pipsów do grudniowych minimów przy 0,8733. Ogólnie dolar amerykański jest dzisiaj nieco słabszy wobec widocznej poprawy nastrojów. Być może zimnym prysznicem dla rynku okazał się zaprezentowany wczoraj projekt amerykańskiego budżetu zakładający deficyt na poziomie 10,6% PKB w 2010 roku.

EURPLN

Od jakiegoś czasu zwracało uwagę dobre zachowanie złotego, mimo złych nastrojów na rynkach. Wczoraj duży popyt z zagranicy doprowadził do przebicia psychologicznego poziomu 4,00 za euro. Plotkowano o dużym zleceniu z Londynu i o dużym, krajowym popycie na euro. Widoczna dziś poprawa nastrojów na rynkach globalnych zapobiegła większej korekcie wczorajszego ruchu. Poranne odbicie na EURPLN zatrzymało się poniżej 4,00. Pivotem w krótkim terminie powinien być poziom 4,03. W średnim terminie silnym oporem będzie teraz strefa 4,10-4,11.

EURUSD

Wyhamowanie trendu spadkowego na EURUSD w pobliżu strefy istotnych geometrii otwiera szansę na nieco większe odreagowanie wzrostowe. Dzisiaj w nocnych godzinach handlu notowania EURUSD na chwilę spadły poniżej 1,39 by bardzo szybko powrócić do górnej strefy wczorajszego handlu. Po uaktywnieniu się banków europejskich euro zrobiło nowy szczyt przy 1,3950. Poprawa nastrojów na rynkach wpływa pozytywnie na notowania surowców i negatywnie na dolara. Strefa 1,4020-50 powinna działać jako opór techniczny w najbliższym czasie. Rynek będzie prawdopodobnie kształtował bazę przed piątkowym raportem z rynku pracy.

GBPUSD

Funtdolar testował wczoraj strefę isotnego wsparcia technicznego. Zbiegło się to z publikacją danych PMI z Wielkiej Brytanii, które okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Dodając do tego poprawę sentymentu na giełdach i odbicie na eurodolarze i mamy receptę na odbicie na parze GBPUSD. Rynek jest jednak nadal pod wpływem silnego wybicia z konsolidacji jakie miało miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia. Dlatego dzisiaj rano nastąpił retest 1,59, ale poziom narazie utrzymał się. Jutro publikowane będą dane PMI z sektora usług. W centrum uwagi będą jednak dane z amerykańskiego rynku pracy - jutro raport ADP, w piątek raport miesięczny.

USDJPY

Na parach jenowych trwa konsolidacja w pobliżu istotnych poziomów technicznych. Eurojen oscyluje w pobliżu przebitego w ubiegłym tygodniu istotnego wsparcia przy 127. Dolarjen próbuje od kilkud dni utrzymać się powyżej poziomu 90 jenów za dolara. Dzisiaj dolar kolejny dzień zyskuje w relacji do jena, czemu sprzyja poprawa sentymentu na giełdach. Przebicie poziomu 91 może przyspieszyć krystalizującą się tendencję wzrostową. Oczekiwanie na piątkowe dane NFP będzie sprzyjać utrzymaniu się dotychczasowych zakresów.

Wojciech Smoleński
IDMSA

kurswalutykursy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)