Poprawa nastrojów sprzyja notowaniom EUR/USD
Od końca minionego tygodnia złoty umocnił się zarówno względem euro, jak i dolara.
Póki co kurs USD/PLN pozostaje jeszcze w dolnych granicach swojego kilkudniowego przedziału wahań 3,0000 – 3,0700, początek tygodnia może przynieść jednak wybicie z dołem z tego kanału i umocnienie złotego w stosunku do dolara.
Kurs EUR/PLN natomiast poruszał się do tej pory się pomiędzy poziomami 3,8400 – 3,8950, dziś rano polska waluta umocniła się do 3,8500 za euro. Dość istotny w notowaniach tej pary walutowej jest poziom 3,8000 – spadek poniżej tej wartości otwiera złotemu drogę do dalszego umocnienia.
Wcześniejsze osłabienie polskiej waluty miało miejsce na fali pogorszenia sentymentu inwestycyjnego do rynków wschodzących oraz w pewnym stopniu w wyniku oczekiwań na silną obniżkę stóp procentowych w naszym kraju, z którą to Rada Polityki Pieniężnej wstrzymywała się aż do listopada. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jednak był tutaj odpływ kapitałów zagranicznych z regionu emerging markets. Jak powiedział dziś jeden z członków RPP prof. Andrzej Sławiński, w obecnej chwili większą rolę w kształtowaniu się kursu walutowego odgrywają nastroje inwestorów zagranicznych niż różnice w poziomie stóp procentowych, czy oczekiwania zmian kosztu pieniądza w danym kraju. Zjawisko to ma obecnie miejsce na rynku złotego. Poprawa nastrojów i wzrosty na światowych parkietach, widoczne na piątkowym zamknięciu giełd w USA oraz na dzisiejszych sesjach: azjatyckiej oraz europejskiej, polepszyły sentyment inwestycyjny i doprowadziły do wzrostu kursu EUR/USD, co z kolei umocniło waluty regionu Europy Środkowo – Wschodniej, w
tym złotego. Jakkolwiek na rynku wciąż istnieje szansa na korektę, jaka pojawiła się po odbiciu się Wall Street od pięcioletnich minimów, rynek pozostaje niestabilny i nerwowy – nie należy więc oczekiwać, że ewentualne odreagowanie na złotym, jeśli w ogóle będzie miało miejsce, utrzyma się dłużej niż kilka dni.
Nowy tydzień notowania euro względem dolara rozpoczęły od wzrostów. Kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,2900 – najwyższego od końca listopada. Zwyżce tej pary walutowej sprzyja poprawa nastrojów na światowych rynkach. Była ona widoczna już pod koniec piątkowej sesji amerykańskiej, kiedy to tamtejsze giełdy wzrastały mimo fatalnych danych z rynku pracy. Taki przebieg ostatnich notowań w USA świadczy o silnej determinacji inwestorów do kontynuacji korekty wzrostowej na rynku kapitałowym. Ewentualna dalsza zwyżka na giełdach powinna ciągnąć w górę kurs EUR/USD.
Dobra atmosfera panowała również w czasie dzisiejszej sesji azjatyckiej. Sprzyjały jej ogłoszone w ostatnim czasie kolejne plany rządowych wsparć dla największych gospodarek. W weekend prezydent-elekt USA, Barack Obama zapowiedział stworzenie 2,5 mln miejsc pracy do 2011 r. m.in. poprzez inwestycje publiczne, które powinny ożywić gospodarkę. Będzie to prawdopodobnie największy tego typu program w Stanach Zjednoczonych od 50 lat. Jego koszty mogą wynieść nawet 500-700 mld USD. Działania stymulacyjne zapowiedziały również władze Indii. Na wsparcie dla tamtejszej gospodarki mają one przeznaczyć 4 mld USD. Ponadto zdecydowano się tam na obniżkę stóp procentowych o 100 pb.
Podczas dzisiejszej sesji amerykańscy legislatorzy mogą przedstawić przed Kongresem szczegóły planu pomocy dla największych koncernów samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Jeśli zostanie on pozytywnie przyjęty, na Wall Street będziemy prawdopodobnie obserwować kontynuację wzrostów, które powinny sprzyjać notowaniom euro względem dolara.
Dzięki poprawie rynkowych nastrojów inwestorzy chętniej otwierają transakcje oparte o carry trade, co boleśnie odczuwa japoński jen. Waluta ta osłabiła się na początku dzisiejszej zarówno względem euro jak i dolara. Kurs EUR/JPY wybił się z kilkudniowej konsolidacji i wzrósł do poziomu 121,00. Wartość ta jest istotnym oporem dla notowań wspomnianej pary walutowej. Jej pokonanie otworzy drogę do zwyżki w okolice 123,00.
Sporządzili
Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.