Trwa ładowanie...
d2rbjkg

Poprawa wyników sektora bankowego w kolejnych latach jest już w cenach - DM PKO BP

27.12. Warszawa (PAP) - Obecne poziomy wyceny polskich banków w dużej mierze dyskontują poprawę wyników w kolejnych latach - ocenili w raporcie z 18 grudnia analitycy DM PKO BP....

d2rbjkg
d2rbjkg

27.12. Warszawa (PAP) - Obecne poziomy wyceny polskich banków w dużej mierze dyskontują poprawę wyników w kolejnych latach - ocenili w raporcie z 18 grudnia analitycy DM PKO BP. Zmienili oni rekomendacje dla Pekao, BZ WBK, ING i Millennium, utrzymali dla mBanku i Handlowego oraz rozpoczęli wydawanie zalecenia dla Aliora.

"Mając na uwadze początek cyklu, perspektywy wzrostu zysków banków w najbliższych latach prezentują się optymistycznie (CAGR w latach 2014-2015 na poziomie 15 proc.). Równocześnie jednak, obecne poziomy wyceny oceniamy jako wymagające (mediana wskaźnika P/E na 2014 r. to 15,5), zarówno wobec historycznych poziomów (14 proc. premii wobec średniej 5-letniej), jak i w ujęciu regionalnym. W efekcie uważamy, że obecne poziomy wyceny w dużej mierze dyskontują już poprawę wyników i rekomendujemy selektywne podejście wobec banków na 2014 rok" - napisano w raporcie.

DM PKO BP prognozuje, że oczyszczony zysk netto analizowanych banków (tj. Pekao, BZ WBK, mBanku, Handlowego, ING BSK, Millennium oraz Alior Banku) wzrośnie w 2014 r. o ok. 10 proc. rdr.

"Równocześnie jednak dostrzegamy szereg czynników mogących ograniczyć potencjał dynamiki zysków w 2014 r.: wysokie zyski ze sprzedaży papierów dłużnych w 2013 (średnio ok. 5 proc. przychodów z działalności bankowej) są w naszej ocenie nie do powtórzenia w 2014 r.; wprowadzenie opłaty ostrożnościowej na fundusz stabilizacyjny (chociaż jej skala jest pozytywnym zaskoczeniem wobec oczekiwań rynkowych); ustawowa redukcja opłaty interchange (od połowy roku jej poziom zostanie ustawowo obniżony do 0,5 proc., wobec ok. 1,1-1,2 proc. obecnie); ciągle niskie stopy procentowe nie pozwolą na istotną poprawę NIM (pierwszej podwyżki stóp spodziewamy się pod koniec 2014 r.)" - napisano.

d2rbjkg

W raporcie zalecono selektywne podejście do spółek z sektora bankowego.

"Rekomendujemy kupno akcji ING BSK, który w naszej ocenie może zaskoczyć dynamiką kredytów i/lub poprawą marży, dzięki bardzo dobrej pozycji płynnościowej. W przypadku BZ WBK uważamy, że skala oszczędności kosztowych oraz synergii przychodowych po połączeniu z Kredyt Bankiem przekroczy początkowe założenia i przełoży się na wyższe dynamiki zysków" - napisano.

Analitycy DM PKO BP mając na uwadze dużą zależność wyników Handlowego od zysków na obligacjach prognozują, że ta spółka jako jedyny z analizowanych banków może wykazać negatywną dynamikę zysków w 2014 roku.

"Obecna wycena mBanku z premią do sektora jest w naszej ocenie zbyt wymagająca, z uwagi na fakt, że nie dostrzegamy czynników za tym przemawiających" - napisano.

d2rbjkg

"Jesteśmy neutralnie nastawieni wobec Pekao i Millennium oraz rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla Alior Banku od rekomendacji +trzymaj+" - dodano.

Poniżej tabela z rekomendacjami.

nowa rekomendacja poprzednia rekomendacja cena docelowa Pekao trzymaj kupuj 189 zł BZ WBK kupuj trzymaj 450 zł mBank sprzedaj sprzedaj 480 zł Handlowy sprzedaj sprzedaj 107 zł ING BSK kupuj trzymaj 135 zł Millennium trzymaj sprzedaj 7,70 zł Alior Bank trzymaj - 83 zł (PAP)

mj/ jtt/

d2rbjkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rbjkg