Poprawki Senatu do ustawy o zamknięciu Programu dla Odry-2006

Senat wprowadził drobne poprawki do ustawy o zamknięciu Programu dla Odry-2006, służącego m.in. poprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Program ma być zniesiony od 1 stycznia 2015 r., ale niezakończone zadania mają być kontynuowane. Nadzorować je będzie inna instytucja.

20.11.2014 19:20

Za całością ustawy głosowało w czwartek 59 senatorów, przeciw było 22, jeden wstrzymał się od głosu.

Program dla Odry-2006, wdrożony ustawą z 2001 r., został zniesiony w związku z nałożonym przez Komisję Europejską obowiązkiem przyjęcia jednolitego sposobu gospodarowania wodami i ochroną przeciwpowodziową. KE zaleciła, by zrezygnować z sektorowych i regionalnych programów ochrony przeciwpowodziowej.

Rząd pod koniec września skierował do Sejmu projekt ustawy znoszącej Program od 1 stycznia 2015 r. Sejm uchwalił ustawę 7 listopada br.

Podczas środowej debaty w Senacie sprawozdawca ustawy senator Leszek Czarnobaj (PO) przekonywał, że wbrew nazwie przyjęcie ustawy nie powoduje definitywnego zamknięcia Programu dla Odry, a jedynie zmianę operatora. W miejsce Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego będzie nim Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu.

Przedstawiciel rządu, wiceszef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski wypowiedział się w środę tylko przeciwko jednej poprawce senatorów - by skreślić możliwość dysponowania przez premiera środkami, przeznaczanymi dotąd na program przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Huskowski argumentował, że skreślenie tego artykułu może spowodować, że po przejęciu programu pod nadzór RZGW w pierwszych miesiącach zajmujący się nim ludzie mogą pozostać bez pieniędzy.

Jednak akurat ta poprawka została przez Senat przyjęta. Zaakceptowano także poprawkę, że Dolnośląski Urząd Wojewódzki nie przekaże RZGW "ruchomości, związanych z realizacją programu", a jedynie "władztwo nad tymi ruchomościami". Nie przyjęto natomiast poprawek, popieranych przez PiS, by zwiększyć o 100 mln złotych na program, a także by utrzymać wojewodę jako koordynatora programu.

W lipcu 2013 r. rząd przyjął tzw. "Plan działania w zakresie planowania strategicznego w gospodarce wodnej", który zobowiązał Ministra Administracji i Cyfryzacji do rezygnacji z Programu dla Odry-2006 po zatwierdzeniu przejściowych dokumentów, tzw. masterplanów. W sierpniu rząd przyjął masterplany.

Zgodnie z przyjętą ustawą Program dla Odry-2006 ma zostać zniesiony od 1 stycznia 2015 r. Przepisy przejściowe zakładają jednak kontynuację niezakończonych zadań programu do końca 2015 r. Zapewniono też środki na ich realizację. W wykazie zadań planowanych do realizacji, który jest załącznikiem do ustawy, znalazło się w sumie ponad 20 inwestycji.

Ustawa trafi teraz do Sejmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)