Trwa ładowanie...
futures
29-01-2013 08:19

Popyt nadal mało aktywny

Piątkowa sesja z pewnością wyróżniała się na tle kilku poprzednich. Nagły wzrost presji podażowej – przy dość stabilnie zachowującym się Eurolandzie – nie był czymś naturalnym i mógł być traktowany jako bardzo niepokojący sygnał.

Popyt nadal mało aktywnyŹródło: WP.PL
d3hhtsz
d3hhtsz

Warto przypomnieć, że efektem tej wyraźnej nadaktywności podaży był kilkudziesięciopunktowy ruch spadkowy i zbliżenie się kontraktów do eksponowanej przeze mnie zapory popytowej Fibonacciego: 2536 – 2540 pkt.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Wczoraj również wymieniony zakres cenowy odgrywał istotną rolę. Przede wszystkim, po licznych próbach obrony wsparcia, w przedpołudniowej fazie handlu doszło do naruszenia dolnego ograniczenia strefy, co koniec końców znalazło swoje odzwierciedlenie w postaci testu intradayowej zapory popytowej: 2525 – 2527 pkt. zbudowanej na bazie zniesienia 113%. Był to zatem klasyczny filtr cenowy, wokół którego koncentrowały się dodatkowo projekcje intradayowego układu XABCD (eksponowałem tę kwestię w swoich opracowaniach online). Co istotne, impet ruchu spadkowego wyczerpał się tutaj. Kontrakty nie chciały zatem dalej spadać, nie chciały jednak również wejść w fazę odreagowania wzrostowego. Było to trochę zastanawiające, zważywszy, że pozostałe rynki Eurolandu nie przejawiały aż tak wielkiego pesymizmu (warto tutaj podkreślić, że indeks CAC40, czy też niemiecki DAX konsolidowały się w rejonie piątkowych cen zamknięcia).

Koniec końców z przedziału wsparcia: 2525 – 2527 pkt. bykom udało się zainicjować niewielki impuls popytowy. Było to związane z coraz wyraźniejszą poprawą nastrojów w Eurolandzie.

d3hhtsz

W końcówce sesji nadal byliśmy świadkami obrony eksponowanej już przeze mnie zapory popytowej: 2525 – 2527 pkt. Nadal również defensywny styl walki popytu nie pozwalał, by na wykresie mogło dojść do wykrystalizowania się ruchu odreagowującego.

Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów wypadło na poziomie 2533 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20H13 w odniesieniu do piątkowej ceny rozliczeniowej wynoszący 0.51%.

Dzisiaj dla odmiany przedstawiam wykres 30. minutowy kontraktów, na którym widać dokładnie wspomniany już wcześniej układ XABCD. Jak już podkreślałem, po naruszeniu strefy 2536 – 2540 pkt. kontrakty znalazły się dość szybko w rejonie cenowym skonstruowanym na bazie zniesienia 113%, gdzie grupowały się także projekcje intradayowej formacji XABCD.
Co istotne, kupującym udało się wybronić wskazany zakres cenowy, choć podjęte próby wykreowania ruchu odreagowującego nie przyniosły pożądanego rezultatu. W komentarzach podkreślałem, że zanegowanie tej lokalnej zapory popytowej (analizowana strefa: 2525 – 2527 pkt. funkcjonuje jako filtr cenowy) odzwierciedlałoby ponadprzeciętny wzrost presji podażowej, co uprawdopodobniałoby z kolei wariant kontynuacji ruchu spadkowego włącznie z możliwością dotarcia kontraktów do kolejnego węzła popytowego: 2499 – 2503 pkt.

Uważam, że nadal musimy liczyć się z takimi właśnie konsekwencjami, jeśli strefa: 2525 – 2527 pkt. ugnie się pod naporem podaży (co również wiązałoby się z zanegowaniem układu XABCD).

d3hhtsz

Intradayowy układ techniczny wykresu uległby natomiast poprawie, gdyby bykom udało się przedrzeć ponad wyeksponowany na wykresie zakres cenowy: 2558 – 2561 pkt. Jest to w moim odczuciu istotna zapora podażowa, a jej przełamanie oznaczałoby, że obóz byków zaczyna ponownie przejmować inicjatywę na rynku. Nie wykluczałbym wówczas kontynuacji ruchu odreagowującego, choć obiektywnie należy przyznać (obserwując chociażby piątkowo – poniedziałkowy styl prowadzenia walki przez kupujących), że szanse na realizację aż tak optymistycznego scenariusza są raczej niewielkie. Za spory sukces byków uznałbym już test krótkoterminowej zapory podażowej: 2558 – 2561 pkt.

Podsumowując, po naruszeniu bazowej strefy wsparcia: 2536 – 2540 pkt. kontrakty zatrzymały się wczoraj na intradayowym wsparciu technicznym: 2525 – 2527 pkt., które może być traktowane jako filtr cenowy. Wypadają tutaj również projekcje pro wzrostowego układu XABCD. Zanegowanie tej formacji, to według mnie zapowiedź kontynuacji ruchu spadkowego, włącznie z możliwością dotarcia kontraktów do kolejnego węzła popytowego: 2499 – 2503 pkt.

Warto podkreślić, że popyt podjął wczoraj działania obronne w rejonie: 2525 – 2527 pkt. O ich skuteczności moglibyśmy jednak mówić dopiero w momencie sforsowania intradayowej zapory podażowej: 2558 – 2561 pkt.

Informuję, że moje pierwsze opracowanie online ukaże się dzisiaj około godz. 10.30. Wcześniej przedstawię analizę EURUSD i USDPLN w ramach zastępstwa Rafała Bogusławskiego.
Paweł Danielewicz,
DM BZ WBK

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz