Porównanie cen w Biedronce. Ile kosztowały te same produkty w 2014, a ile musimy za nie zapłacić dziś?

Czytelnik przysłał do nas gazetkę promocyjną sklepu Biedronka z września 2014 r. - "Może warto zrobić porównanie z dzisiejszymi cenami w tym samym markecie?" - zaproponował pan Patryk. Podjęliśmy wyzwanie. Różnice w cenach zwaliły nas z nóg.

Porównałam ceny w Biedronce. 2014 kontra 2020.
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Agata Wołoszyn

Pan Patryk skontaktował się z nami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl.

Ostatnio informowaliśmy, że inflacja w Polsce wystrzeliła w górę i niebawem może przekroczyć 4 proc.

Z najnowszym wyliczeń GUS wynika, że w grudniu ub. r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były średnio o 3,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z roku na rok, ceny żywności rosną w zastraszającym tempie, dlatego wydaje mi się, że różnica w cenach w ciągu ostatnich 6 lat będzie zauważalna.

Nie pozostałam wobec prośby naszego czytelnika obojętna i wybrałam się do Biedronki w poszukiwaniu tych samych lub podobnych produktów, które były w gazetce z 2014 r. Tak jak pan Patryk, byłam ciekawa jaką różnicę w cenach uda mi się zaobserwować.

Oglądaj także: Wielki test pierogów z mięsem. Jedne z nich były z Biedronki

Obraz
© Archiwum prywatne

Oczywiście na przestrzeni lat niektóre produkty zmieniły szatę graficzną, innych nie ma już w ofercie, a jeszcze inne mają różne gramatury. Ważną informacją jest też to, że gazetka, którą wysłał do nas pan Patryk, jest z września, więc porównanie cen niektórych produktów (np. warzyw) - w styczniu, nie będzie do końca miarodajne.

Warto dodać też, że jest to gazetka promocyjna, więc nie zawsze idealnie uda się zestawić dany artykuł sprzed lat, z tym, który jest w sklepie dzisiaj.

Na zdjęciu w gazetce zauważam kiełbasę żywiecką z indyka marki "Kraina wędlin". Produkt zmienił szatę graficzną, ale gramatura pozostała ta sama. W 2014 r. w promocji - 90 g tego produktu kosztowało 2,79 zł (cena regularna to 3,49 zł). Dziś jest to 3,99 zł. W przeliczeniu na kilogram - w 2014 r. za kiełbasę w plastrach trzeba było zapłacić 31 zł, a dziś aż 44,33 zł.

Obraz
© WP.PL

W gazetce sprzed 6 lat jest także 5 kg opakowanie cebuli, które kosztowało zaledwie 2,95 zł (cena za 1 kg to 0,59 zł). Teraz w Biedronce znajduję cebulę pakowaną po 2 kg i musimy za nią zapłacić 5,98 zł (1 kg kosztuje 2,99 zł). W przypadku tego warzywa jest to wzrost o ponad 400 proc.

Obraz
© WP.PL

Kolejny produkt to ziemniaki. W 2014 r. w promocji również było ich duże opakowanie - 5 kg i kosztowało 1,85 zł (cena za 1 kg to 0,37 zł). Dziś udaje mi się znaleźć siatkę ziemniaków pakowanych po 3 kg, która kosztuje… 8,99 zł. Cena za 1 kg to 2,99 zł. Łatwo policzyć, że ziemniaki zdrożały siedmiokrotnie.

Różnicę w cenie dostrzegam również przy gotowej pizzy, ale w tym przypadku nie można podejść do tego porównania jednoznacznie, bo produkty nie są tych samych marek. W 2014 r. duże - 600 g opakowanie włoskiego przysmaku kosztowało 10,99 zł (18,32 zł za 1 kg). Dziś w regularnej cenie pizza o takiej samej gramaturze kosztuje 11,99 zł, czyli 19,98 zł za 1 kg. Obecna cena jest o 1,66 zł wyższa.

Obraz
© WP.PL

Za 1 kg miodu wielokwiatowego w 2014 r. musieliśmy zapłacić 13,99 zł. Dziś w Biedronce znajduję tylko jeden taki produkt, co prawda innej marki, ale taka sama pojemność kosztuje 19,99 zł. To aż o 6 zł więcej!

Masła i mleka z gazetki z 2014 r. nie mogłam porównać dosłownie, ponieważ nie znajduję mleka marki Łowicz ani masła z Mlekovity „Osełka”. Mimo wszystko porównuje te produkty z tymi, które są dostępne w Biedronce dzisiaj. Przy zakupie sześciu litrów mleka 6 lat temu musieliśmy liczyć się z wydatkiem 9,99 zł. Cena za 1 l wynosiła 1,67 zł. Dziś mleko marki własnej Biedronki, czyli „Mleczna Dolina” (3,2 proc. tłuszczu) kosztuje 2,19 zł. Jest to cena regularna, a nie promocyjna, ale mimo wszystko jest to o kilkadziesiąt groszy więcej niż kiedyś.

Obraz
© WP.PL
Obraz
© WP.PL

Z kolei osełka masła marki Mlekovita, ważąca 500 g, kosztowała kiedyś 7,89 zł. Dziś za masło tej samej firmy zapłacimy 5,99 zł (ale uwaga za 200 g kostkę). W przeliczeniu na kilogram różnica jest kolosalna. W 2014 r. masło kosztowało 15,78 zł, a dziś… 29,95 zł, czyli prawie dwa razy więcej!

Gigantyczną różnicę w cenie zauważam w przypadku makaronu spaghetti marki Pastani. W gazetce promocyjnej z 2014 r. cena za 1 kg tego produktu to 2,99 zł. Dziś za 500 g trzeba zapłacić 2,19 zł, czyli w przeliczeniu na 1 kg jest to 4,38 zł. To o 1,39 zł więcej.

Obraz
© WP.PL

Zaskakuje także kawa mielona, ale z zupełnie innego powodu. W 2014 r. za 3 sztuki pakowane po 250 g musieliśmy zapłacić 9,99 zł. W przeliczeniu na kilogram było to 13,32 zł. Dziś jedno opakowanie kawy, która jest w sprzedaży, waży 500 g i w promocji kosztuje 6,69 zł, co w przeliczeniu na kilogram daje 13,38 zł. Różnica jest praktycznie niewidoczna. Oczywiście cena regularna jest wyższa i wynosi 15,98 zł/1 kg, ale w przypadku tego porównania udaje mi się zestawić kwoty promocyjne.

Obraz
© WP.PL

Kolejny produkt, który praktycznie nie zmienił ceny, to papier toaletowy marki Queen (rumiankowy). 6 lat temu była możliwość zakupu 16 rolek za 9,99 zł. Dziś w sklepie dostępne jest opakowanie zaledwie 8 sztuk, ale w promocji kosztuje 4,99 zł, czyli w przeliczeniu wychodzi na to samo.

Obraz
© WP.PL

Z tego prostego eksperymentu wnioski są jednoznaczne: żywność w naszym kraju drożeje, widać to szczególnie w dziale "owoce i warzywa". Jeżeli ceny będą rosły w dalszym ciągu w takim tempie, to strach myśleć jak będzie wyglądało ich porównanie za kolejne 6 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Ciężarówki stanęły w ogniu. Przedsiębiorca: straty na 1,5 mln zł
Ciężarówki stanęły w ogniu. Przedsiębiorca: straty na 1,5 mln zł
Wynieśli się na wieś. Niszczą pola. Rolnicy są oburzeni
Wynieśli się na wieś. Niszczą pola. Rolnicy są oburzeni
Skarbówka sprzedaje samochody. Oto co można kupić za 2 tys. zł
Skarbówka sprzedaje samochody. Oto co można kupić za 2 tys. zł
Ruszają kontrole w lasach. Policja na tropie złodziei choinek
Ruszają kontrole w lasach. Policja na tropie złodziei choinek
Sinsay pilnie wycofuje produkt. Zawiera szkodliwe substancje
Sinsay pilnie wycofuje produkt. Zawiera szkodliwe substancje
Autobusy omijały przystanki. Sąd uchylił karę
Autobusy omijały przystanki. Sąd uchylił karę
Nowy symbol dla złotego. Petycja trafia do Sejmu
Nowy symbol dla złotego. Petycja trafia do Sejmu
Gigant debiutuje w kolejnym mieście w Polsce. 100 darmowych burgerów
Gigant debiutuje w kolejnym mieście w Polsce. 100 darmowych burgerów
Zwolnienie z opłat za śmieci. Nie tylko seniorzy mogą skorzystać
Zwolnienie z opłat za śmieci. Nie tylko seniorzy mogą skorzystać
1878,91 zł dla kobiet i mężczyzn na emeryturze. Kto może się starać?
1878,91 zł dla kobiet i mężczyzn na emeryturze. Kto może się starać?
Tyle Słowacy zarabiają w Biedronce. Podali kwoty
Tyle Słowacy zarabiają w Biedronce. Podali kwoty
Gdzie wyrzucić styropian po telewizorze albo lodówce? Oto odpowiedź
Gdzie wyrzucić styropian po telewizorze albo lodówce? Oto odpowiedź
ZATRZYMAJ SIĘ NA CHWILĘ… TE ARTYKUŁY WARTO PRZECZYTAĆ 👀