Trwa ładowanie...
d4w454d

Porozumienie rządu i samorządów ws. ograniczenia deficytu; w '12 obniży deficyt o 0,4 pkt proc. -

25.05. Warszawa (PAP) - Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu podsektora samorządowego, co da oszczędność w całym sektorze finansów publicznych w 2012...

d4w454d
d4w454d

25.05. Warszawa (PAP) - Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu podsektora samorządowego, co da oszczędność w całym sektorze finansów publicznych w 2012 roku rzędu 0,4 pkt. proc. PKB - poinformował premier Donald Tusk na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

"Chciałem podziękować, że wstępne propozycje zostały przyjęte przez samorząd. Dały efekt, jakiego z ministrem finansów oczekiwaliśmy. To, co najważniejsze, że przyjęliśmy te cele, które są gwarancją naszego bezpieczeństwa, mówię o wskaźniku 0,4 pkt. proc. PKB. O tyle powinniśmy ograniczyć deficyt. Samorządy przyjęły naszą propozycję, aby pracować nad własnym modelem. Ten wskaźnik będzie dotyczył całego sektora (samorządowego-PAP)" - powiedział w środę Tusk.

"Chodzi o to, aby powstał mechanizm, który nie będzie pozwalał na zmiany deficytu tak, aby one się nie wydostały spod kontroli" - dodał.

Premier podkreślił także, że mechanizm zostanie wypracowany wspólnie ze stroną samorządową.

d4w454d

"Mechanizm musi być elastyczny, ale musi być też oszczędnościowy. Musi być rygorem. Ale bez waszego poparcia (samorządów - PAP) nie uda mi się go przeprowadzić przez parlament" - powiedział Tusk.

Według nieoficjalnych informacji PAP szczegóły odnośnie samej konstrukcji tzw. reguły wydatkowej dla samorządów zostaną wypracowane w zespołach roboczych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Reguła nie będzie ograniczała wydatków inwestycyjnych jst współfinansowanych ze środków unijnych. Reguła będzie skonstruowana jako limit, który określi maksymalny deficyt jst w relacji do dochodów" - podkreśla rozmówca PAP, który chce zachować anonimowość.

W przesłanym pod koniec kwietnia do Komisji Europejskiej programie konwergencji, Polska zadeklarowała, że ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. w 2012 roku, tzw. reguła wydatkowa jest jednym z działań, które mają pomóc osiągnąć rządowi ten cel.

Resort finansów od początku chciał, aby efekt wprowadzenia reguły ograniczającej deficyt w samorządach obniżył deficyt o 0,4 pkt. proc. PKB w 2012 roku. (PAP)

bg/ map/ ana/

d4w454d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4w454d