Port morski w Gdańsku z historycznym rekordem przeładunków

Port morski w Gdańsku przeładował od początku roku 30,3 mln ton ładunków, poprawiając wynik osiągnięty w 2013 r. Prawdopodobnie będzie to kolejny rok, w którym port obroni 7. pozycję na Bałtyku pod względem przeładunków ogółem i 2. pod względem obsługi kontenerów.

Firma poinformowała w środę, że "12 grudnia osiągnęła kolejny rekord w historii, pokonując wynik zeszłorocznych przeładunków, który wyniósł 30,3 mln ton". W komunikacie podano, że w prawie wszystkich grupach ładunków (oprócz rudy i węgla) już udało się przekroczyć wyniki osiągnięte przez cały ubiegły rok.

Port tłumaczy, że tak dobre wyniki osiągnięte zostały przede wszystkim dzięki przeładunkom drobnicy i paliw płynnych, z których każda grupa stanowiła ok. jednej trzeciej obsłużonych ładunków w Gdańsku.

Paliw przeładowano o 12,5 proc. więcej, a drobnicy - o 7 proc. niż w 2013 roku. Jak tłumaczy port, "tak dobra koniunktura w zakresie wolumenu paliw w porcie spowodowana jest m.in. aktualną sytuacją na rynku ropy, gdzie obserwowana jest nadpodaż ładunku". Opierając się na wynikach za minione 11 miesięcy tego roku, firma spodziewa się, że w całym 2014 roku może przeładować ok. 12 mln ton paliw. Byłby to wówczas trzeci najlepszy w historii portu wynik w tej grupie ładunkowej.

Wśród ładunków w minionych 11 miesiącach br. największą dynamikę wzrostu, o 32 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano w grupie "innych ładunków masowych". W porcie w Gdańsku przeładowano ponad 3 mln ton m.in. kruszyw wykorzystywanych przy realizowanych w kraju inwestycjach drogowych i kolejowych.

Obecny rok jest rekordowy też pod względem przeładunków zboża. W ciągu 11 miesięcy przeładowano go prawie 1,5 mln ton, czyli taką samą wielkość jak przez cały 2013 rok, który pod tym względem był najlepszy w historii portu.

2014 rok będzie drugim z rzędu, kiedy portowi w Gdańsku udało się przekroczyć nieosiągalny do niedawna poziom 30 mln przeładowanych ton. Firma spodziewa się dalszego wzrostu przeładunków, przede wszystkim ze względu na dobrą koniunkturę polskiej gospodarki morskiej, ale też realizowane inwestycje w Porcie.

W porcie morskim w Gdańsku trwa budowa Terminalu Naftowego PERN i rozbudowa głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT. Rozbudowywany i modernizowany jest też intermodalny Gdański Terminal Kontenerowy oraz Terminal Paliw Płynnych w Naftoporcie. Planowana jest też modernizacja portowej infrastruktury, m.in. pogłębienie kanału portowego oraz remonty wszystkich nabrzeży w porcie wewnętrznym.

Na terenie portu działają m.in. Terminal Kontenerowy DCT, Baza Paliw Płynnych, Terminal Węglowy i Terminal Przeładunku Gazu Płynnego (LPG).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)