Trwa ładowanie...

Portret zadłużonego Polaka: dużo kredytów, ale coraz mniej chwilówek

Ponad 70 proc. Polaków w wieku od 18 do 65 lat deklaruje, że przynajmniej raz w życiu skorzystało z oferty pożyczki, czy kredytu. Na jak wysokie sumy zadłużają się Polacy i jakie są ich problemy finansowe?

Portret zadłużonego Polaka: dużo kredytów, ale coraz mniej chwilówekŹródło: East News
d23u9it
d23u9it

Z roku na rok liczba dłużników w Polsce rośnie, a wraz z nią kwota zaległości. Oznacza to, że coraz więcej dorosłych osób nie radzi sobie z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Jak wynika z raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor, wartość długów na koniec 2018 roku wynosiła 74 mld zł.

Według opracowywanego raportu liczba dłużników stale rośnie. Aż 1,13 miliona osób ma na swoim koncie dług, wynoszący co najmniej 10 tys. zł. Skąd biorą się takie kwoty? Dłużnicy nie radzą sobie z terminową spłatą zobowiązań. W raporcie mowa jest o długach, które są przeterminowane powyżej 30 dni. Problemem są przede wszystkim kredyty gotówkowe, ale nie także pozostałe rodzaje kredytów.

Przy uwzględnieniu 30-dniowych opóźnień w spłatach zobowiązań, BIG InfoMonitor w swoim raporcie zaznacza, że osoby prywatne nie spłacają w terminie rat zaciągniętych kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, chwilówek, czy rachunków za usługi telekomunikacyjne.

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Takapara to coś więcej niż manufaktura skarpetek

Polacy i ich problemy finansowe

Jakie są przyczyny kłopotów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań? Eksperci KRD wskazują na kilka powodów. Jednym z nich są nagłe i nieplanowane wydatki, jak na przykład zakup potrzebnego sprzętu domowego, czy naprawa samochodu. W związku z tymi potrzebami budżet domowy znacząco podupada.

d23u9it

Dla wielu osób źródłem problemów finansowych często także jest utrata pracy, czy zmniejszenie wynagrodzenia. W takim przypadku nagła utrata stałego dochodu przyczynia się do odkładania spłaty rat zobowiązań na późniejszy termin.

Polacy także przyznają, że chętnie zaciągają kredyt czy pożyczkę na zrealizowanie innych celów, jak na przykład podróże lub na spłatę innych zobowiązań z nadzieją, że to jedyne rozwiązanie na wyjście z kłopotów finansowych. Niestety takie działanie przynosi odwrotny skutek, wpędzając Polaków w tzw. spiralę zadłużenia.

Lista problemów finansowych, z jakimi borykają się Polacy, jest dosyć długa. Niestety wiele osób nieumiejętnie planuje swój domowy budżet. Niemal co dziesiąta osoba nie kontroluje swoich finansów i pieniądze wydaje lekką ręką, licząc na to, że prędzej czy później odbiją się od dna i spłacą swoje zadłużenia.

d23u9it

Po kredyty sięgamy częściej

Skłonność do konsumpcji rośnie, a wraz z nią popyt na kredyty. Wpływ na to ma malejące bezrobocie, wysokie wynagrodzenie oraz poprawa dochodów gospodarstw domowych dzięki programom społecznym, jak na przykład 500 plus. Dzięki temu znacznie wzrasta zdolność kredytowa Polaków, którzy coraz chętniej sięgają po kredyty.

Jak wynika z najnowszych danych zebranych przez BIK o sprzedaży kredytów w Polsce, w kwietniu 2019 roku banki i SKOK-i udzieliły ok. 616 kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,74 mld zł. Jak wynika ze statystyk, Polacy nie tylko chętnie sięgają po kredyty, ale także sumy, na jakie zaciągają zobowiązania, są wyższe.

d23u9it

Wzrost zainteresowania kredytami głównie świadczy o zapotrzebowaniu Polaków na realizacje celów związanych z różnego rodzaju zakupami. Ceny dóbr i usług, na które konsumenci sięgają po kredyty, także idą w górę, co można zaobserwować po sumach, na jakie zaciągane są zobowiązania.

Dużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców cieszą się tanie kredyty gotówkowe. W 2018 roku udzielono ich na łączną kwotę 70,7 mld zł. Polacy najchętniej sięgają po niskie kwoty, dzięki którym zrealizują cel niewymagający dużego nakładu finansowego. Są jednak osoby, które nie boją się zaciągać większych sum, nawet do 30 tys. zł.

Według wyników z raportu w górę poszybowały także limity przyznawane na kartach kredytowych. W porównaniu do 2018 roku, w pierwszym kwartale 2019 przyznano ich o 28,5 proc. więcej.

d23u9it

Co z pożyczkami?

W najnowszym raporcie Biura informacji Kredytowej znajdują się także informacje dotyczące sprzedaży pożyczek pozabankowych, które w okresie od stycznia do marca 2019 roku w ujęciu wartościowym odnotowały spadek wynoszący (-1,4 proc.).

Najnowsza analiza powstała na podstawie szczegółowych danych firm pozabankowych, raportujących do BIK. Na podstawie wyników można stwierdzić, że Polacy zaczynają coraz rzadziej korzystać z usług instytucji pożyczkowych. Osoby, które pilnie potrzebują wsparcia finansowego, częściej sięgają po kredyt gotówkowy na niewielką kwotę lub korzystają z kart kredytowych.

d23u9it

Rekordzista wśród dłużników

Na podstawie badania IMES International w listopadzie 2018 na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, opracowany został raport „Dlaczego Polacy się zadłużają”. Wynika z niego, że najbardziej zadłużone są osoby po 60 roku życia. Według podanych informacji ich dług łącznie wynosi 3,9 mld zł, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Rekordzistą wśród dłużników okazał się mieszkaniec województwa lubelskiego, który obecnie ma 70 mln zł długu. W opracowanym raporcie TOP10 dłużników, najmłodszy z nich ma 39 lat, a na jego koncie znajduje się aż 28 mln zł na minusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23u9it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23u9it