Portugalia. Dłużnicy oddali już państwu 183 mln euro
Portugalski budżet zainkasował już 183 mln euro w następstwie tzw. aktu łaski dla dłużników zalegających wobec państwa. Rząd oczekuje od tych dłużników jeszcze co najmniej 517 mln euro.
Jednym z największych beneficjentów przebaczenia dla dłużników jest portugalski ZUS. Jak ujawnił minister pracy i polityki socjalnej Pedro Mota Soares, obowiązujący od października br. akt łaski przyniósł już tej instytucji wpływy na poziomie 40 mln euro.
Z kolei do urzędów skarbowych trafiło w następstwie nowych przepisów około 143 mln euro. Ich płatnikami było 170 tys. zalegających fiskusowi z podatkami obywateli.
Zatwierdzony przez rząd Pedra Passosa Coelho dokument tzw. przebaczenia podatkowego dla dłużników obowiązuje od 4 października br. Przewiduje on tymczasowe zwolnienie od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu podmioty zalegające ze spłatą zobowiązań wobec fiskusa i ZUS.
"Dzięki aktowi łaski dla dłużników rząd zapewnił sobie już wpływy na poziomie 183 mln euro. Tym samym zrealizowane zostało ponad 26 proc. dodatkowych wpływów przewidzianych na ten rok, które służą obniżeniu deficytu do 5,5 proc.", poinformowało w komunikacie ministerstwo finansów w Lizbonie.
Do 20 grudnia br. centroprawicowy rząd Passosa Coelho musi zdobyć 700 mln euro w ramach dodatkowych wpływów budżetowych w efekcie przebaczenia podatkowego. 175 mln euro spodziewanych jest od dłużników ZUS, zaś pozostałe środki od osób zalegających z płatnościami wobec fiskusa.
"Z tytułu podatków dochodowego od osób fizycznych oraz dochodowego od osób prawnych, a także VAT oczekujemy wpływów na poziomie 525 mln euro", oszacował resort finansów.
Ogłoszony przez rząd akt łaski adresowany jest zarówno do instytucji i firm, jak też do osób indywidualnych. Warunkiem odstąpienia państwa od ściągnięcia zaległych odsetek i wszelkich kosztów administracyjnych związanych z obsługą długu jest rozliczenie się z państwem do 20 grudnia br.
W ocenie przedstawicieli rządu tzw. przebaczenie podatkowe pozwoli wielu firmom w efekcie szybszej spłaty długów odzyskać wiarygodność na rynku i uniknąć niewypłacalności, a także zyskać możliwość ubiegania się o środki z unijnych funduszy na lata 2014-2020.
Z Lizbony Marcin Zatyka