Trwa ładowanie...
prąd

Portugalia: Nieuczciwi dostawcy prądu i gazu mogą być ukarani

Portugalia wprowadziła kary dla dostawców energii elektrycznej i gazu ziemnego, łamiących prawo o wolnym handlu energią. Opublikowane w poniedziałek przepisy przewidują możliwość nałożenia na nieuczciwe firmy sankcji w wysokości 10 proc. ich rocznych obrotów.

Share
Portugalia: Nieuczciwi dostawcy prądu i gazu mogą być ukarani
Źródło: Jupiterimages
d37b0fy

Zamieszczona w poniedziałkowym Dzienniku Ustaw nowelizacja przepisów o liberalizacji rynku energii w Portugalii wejdzie w życie 28 lutego br. Przewiduje ona kary dla firm, które będą stosować nieuczciwe praktyki w ramach sprzedaży prądu oraz gazu.

Do egzekucji nowych przepisów został wyznaczony Urząd Regulacji Usług Energetycznych (ERSE) w Lizbonie. Jego inspektorzy w trakcie prowadzonego śledztwa będą mogli przeszukiwać nie tylko pomieszczenia przedsiębiorstw, ale również domy członków ich kierownictwa.

d37b0fy

Jak poinformował w komunikacie ERSE, nowe przepisy o sankcjach dla nieuczciwych dostawców energii wzorowane były na ustawie dotyczącej działań urzędu antymonopolowego.

"Podobnie jak urząd antymonopolowy, tak i ERSE będzie mógł nakładać grzywny na przyłapanych na łamaniu prawa dostawców energii według trzech skali. Pierwsza, dotycząca najcięższych przypadków, sięga do 10 proc. obrotów firmy; druga, obejmująca ciężkie wykroczenia i przewiduje grzywnę na poziomie 5 proc.; zaś ostatni próg to 2 proc.", poinformował ERSE.

Według nowych przepisów Urząd Regulacji Usług Energetycznych będzie miał też możliwość obniżenia wartości kary, jeśli uzna, że przyłapany na nieuczciwych praktykach dostawca energii współpracował z ERSE podczas śledztwa.

Dotychczas blisko 1 mln rodzin zdecydowało się na wybór dostawcy energii na zliberalizowanym od 1 stycznia br. rynku energetycznym w Portugalii. Oferowane przez dostawców ceny nie są już tam regulowane przez państwo.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d37b0fy

Podziel się opinią

Share
d37b0fy
d37b0fy