Portugalskie firmy oszukały fiskusa na ponad 400 mln euro

Portugalskie spółki oszukały urzędy skarbowe na co najmniej 400 mln euro od stycznia 2012 r. Oszustwa polegały głównie na zaniżaniu wartości faktur.

Portugalskie firmy oszukały fiskusa na ponad 400 mln euro
Źródło zdjęć: © AFP | Daniel Roland

05.12.2013 | aktual.: 06.12.2013 06:33

Jak poinformował sekretarz stanu ds. polityki podatkowej Paulo Nuncio, wykrycie nadużyć wobec portugalskiego fiskusa możliwe było dzięki rozpoczętej w 2011 r. wymianie informacji pomiędzy urzędami skarbowymi i bankami.

- Poza wymianą danych pomiędzy instytucjami kluczowe okazały się też informacje sektora bankowego dotyczące wartości transakcji realizowanych za pośrednictwem kart kredytowych i debetowych - powiedział Paulo Nuncio.

Przedstawiciel rządu ujawnił, że procederem zaniżania faktur w stosunku do rzeczywistej wartości towarów i usług zajmowało się na przestrzeni ostatnich 23 miesięcy aż 16 tys. działających na terenie Portugalii podmiotów gospodarczych.

- W latach 2012-2013 urzędy skarbowe w Portugalii otrzymały w ramach podatków 75 mld euro. Zapłaciło je około 180 tys. firm - dodał Paulo Nuncio.

W tym roku portugalska skarbówka zaostrzyła kontrole wobec firm oferujących towary i usługi. Pod koniec maja br. fiskus wysłał na ulice Portugalii 2,5 tys. inspektorów, których zadaniem było sprawdzenie obowiązkowych od stycznia br. kas fiskalnych w tych podmiotach gospodarczych. Do końca grudnia br. liczba kontrolerów ma zostać zwiększona o 3 tys. osób.

Innym sposobem na zebranie środków od dłużników fiskusa oraz ZUS jest ogłoszony w październiku br. tzw. akt łaski podatkowej. Przewiduje on tymczasowe zwolnienie od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu podmioty zalegające ze spłatą zobowiązań wobec obu tych instytucji. Zobowiązania muszą zostać uregulowane najpóźniej do 20 grudnia br.

Dotychczas portugalski budżet zainkasował już 183 mln euro w następstwie aktu łaski dla dłużników państwa. Rząd chce otrzymać jeszcze z tego tytułu co najmniej 517 mln euro.

Źródło artykułu:PAP
vatpodatkifaktury
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)