Posłowie za poprawką Senatu do nowelizacji ustaw podatkowych

Podczas piątkowego głosowania w Sejmie posłowie poparli doprecyzowującą poprawkę Senatu do zmian Ordynacji podatkowej, wprowadzających korzystne dla podatników przepisy, dotyczące przerwania terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Posłowie za poprawką Senatu do nowelizacji ustaw podatkowych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

30.08.2013 | aktual.: 30.08.2013 13:25

Chodzi o zmianę Ordynacji podatkowej, kodeksu karnego skarbowego oraz prawa celnego. Zgłoszona przez Senat poprawka mówi jednoznacznie, że określone przepisy Ordynacji podatkowej (art. 70 i art. 70 c) powinny być stosowane odpowiednio do należności płatników lub inkasentów z tytułu niepobranych lub niewpłaconych podatków.

Obecnie Ordynacja podatkowa przewiduje, że zobowiązania podatkowe przedawniają się po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że jeżeli podatnik ma do zapłacenia PIT za 2012 rok do końca kwietnia 2013 roku, to musi się liczyć z kontrolą skarbową do końca 2018 roku.

Zgodnie z Ordynacją termin przedawnienia zawiesza się jednak, jeżeli zostanie wszczęte postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Podatnik może o tym jednak nie wiedzieć, bo o takim fakcie nie jest informowany. O wszczęciu postępowania jest bowiem powiadamiany dopiero wówczas, gdy postępowanie jest prowadzone "przeciw niemu", a nie "w sprawie".

Możliwe są więc sytuacje, kiedy po upływie pięciu lat podatnik jest przekonany, że jego zobowiązania przedawniły się i pozbywa się dokumentów podatkowych, tymczasem w międzyczasie termin ten uległ zawieszaniu.

Zmiany w przepisach są efektem ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionowany przez TK przepis przewiduje, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje zawieszony z dniem wszczęcia postępowania karnego, postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Oznacza to, że jeżeli wszczęto postępowanie, bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu.

Nowe przepisy przewidują też, że podatnicy będą informowani o zawieszeniu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w ich sprawie. W efekcie wszczęcie postępowania karnego wobec podatnika, który nie zapłacił należności, będzie powodowało zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub celnego tylko wtedy, jeżeli podatnik zostanie poinformowany o zawieszeniu przed upływem tego terminu.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)