Potrzeba równowagi między przemysłem, klimatem i energią
Fundamentem dyskusji o klimacie i energii powinno być zapewnienie równowagi między polityką przemysłową, klimatyczną i energetyczną - ocenił wicepremier Janusz Piechociński. Proponuje on pogłębioną dyskusję nad ramami polityki klimatyczno-energetycznej UE.
Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Gospodarki, w liście do ministrów ds. przemysłu państw członkowskich UE Piechociński napisał, że rok 2014 powinien być czasem wyciągania wniosków z doświadczeń ostatnich kilku lat, w tym implementacji pakietu klimatyczno-energetycznego.
W opinii ministra gospodarki w opracowaniu celów polityki klimatyczno-energetycznej powinny być wzięte pod uwagę uwarunkowania konkurencyjności wszystkich przemysłów. Piechociński uważa, że cele te nie mogą wypierać przemysłu, zwłaszcza energochłonnego i pogłębiać zjawiska ucieczki emisji i inwestycji. Powoduje to bowiem poważne konsekwencje gospodarczo-społeczne, w tym wzrost bezrobocia - zauważył szef MG.
Jego zdaniem w dyskusji o polityce klimatyczno-energetycznej nie może zabraknąć kwestii wysokich cen energii, które stają się zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiego przemysłu i systemu handlu emisjami i sztucznego zawyżania cen uprawnień do emisji.
Piechociński w liście wyraził też nadzieję na rozpoczęcie takiej pogłębionej debaty na temat polityki klimatyczno-energetycznej już na najbliższym spotkaniu Przyjaciół Przemysłu w Rzymie.
W środę KE zaproponowała w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030 r. 40-proc. cel redukcji emisji CO2 oraz 27-proc. udział źródeł odnawialnych w produkcji energii, ale liczony jako średnia europejska.