Powiew optymizmu
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźną poprawę nastrojów na globalnych rynkach finansowych. Zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy akcji silnie zwyżkowały. Na rynku walutowym dolar korygował ostatnie umocnienie, euro złapało oddech, a lepszy sentyment do złotego obserwowany w ostatnich dniach przełożył się na dalszą aprecjację naszej krajowej waluty.
Motorem do lekkiego wzrostu apetytu na ryzyko były lepsze dane makroekonomiczne z Europy i USA. Niemiecki indeks Ifo nastrojów gospodarczych nieoczekiwanie wzrósł drugi raz z rzędu, natomiast amerykańskie dane wskazywały na ożywienie na rynku nieruchomości. Pozytywne publikacje w połączeniu z zakończoną sukcesem aukcją bonów hiszpańskich wspierały ruch korekcyjny na rynkach.
Oczywiście obawy o niepożądany rozwój sytuacji w zadłużonych krajach strefy euro pozostaje i jeszcze długo ten kryzys nie da o sobie zapomnieć. Jak na razie jednak, sytuacja uspokoiła się, co powinno cieszyć się. Dobre informacje w obecnej sytuacji są jak najbardziej potrzebne. Co więcej, klimat inwestycyjny może również poprawić fakt, że w trakcie dzisiejszej sesji ECB przeprowadzi pierwszą długoterminową (36 miesięczną) operację refinansowania LTRO, co powinno sprzyjać stabilizacji i zapewnić odpowiednią płynności . Nie powinno więc dziwić kontynuowane odreagowanie na EURUSD w dniu dzisiejszym. W obecnej sytuacji są szanse na powrót notowań eurodolara w rejon 1,3250.
Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na ultra niskim poziomie. Jednocześnie po raz drugi z rzędu zostały ścięte prognozy dotyczące tempa wzrostu gospodarki japońskiej, co pozostawia otwartą furtkę do ewentualnych dalszych działań BoJ na rzecz wsparcia koniunktury. Bank Anglii z kolei opublikował dość gołębie notatki z ostatniego posiedzenia MPC, z których wynika, że wszyscy członkowie głosowali za pozostawieniem stóp procentowych i programu QE na niezmienionym poziomie. Gro uwagi będzie koncentrowało się wokół rozwoju sytuacji w strefie euro. Sytuacja techniczna w krótkim terminie sprzyja odreagowaniu na rynkach bardziej ryzykownych aktywów w okresie przedświątecznym.
EURPLN
Od początku tego tygodnia złoty istotnie zyskał na wartości. Sytuacja techniczna wskazuje na to, że dobra passa ma szanse potrwać. EURPLN wyłamał się poniżej wsparcia w postaci grudniowych minimów lokalnych, co otworzyło drogę w rejon górnego ograniczenia chmury, które wyznacza wsparcie w rejonie 4,39. Wcześniej jednak para musi pokonać przeszkodę w postaci 50% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolice 4,2630, które wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 4,4305.
EURUSD
Euro odreagowuje ostatnią deprecjację. Para zbliża się do oporu na poziomie 1,3173, który wyznacza zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z poziomu 1,3546. W przypadku potrzymania lepszych nastrojów, należy spodziewać się powrotu notować EURUSD w rejon 1,3240-1,3250.
GBPUSD
GBPUSD kontynuuje wzrosty. Para zbliżyła się w okolice oporu w postaci linii poprowadzonej po maksimach lokalnych z listopada i grudnia tego roku. Świeca wzrostowa, która pojawiła się na wykresie dziennym wskazuje na duży impet korekcyjny, co może przełożyć się na wzrost notowań funt dolara w rejon 1,58.
USDPLN
USDPLN wyłamał się dołem z klina zwyżkującego, co jest symptomem do dalszej aprecjacji złotego w stosunku do dolara. Para znajduje się również poniżej 20-okresowej średniej na wykresie dziennym, która wyznacza najbliższy opór w rejonie 3,40. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 3,35.
Anna Wrzesińska
IDMSA.PL