Powrót do normalności
Po niezmiernie interesującej piątkowej sesji, gdzie z racji wygasania marcowych instrumentów pochodnych doszło do sporych wahań indeksów i znaczącego wzrostu obrotu, początek nowego tygodnia przyniósł wyraźne zmniejszenie aktywności giełdowych graczy, zwłaszcza strony popytowej.
22.03.2010 17:03
W efekcie po krótkotrwałych porannych zwyżkach, nasze barometry dość szybko znalazły się poniżej piątkowych zamknięć, ulegając pogarszającym się nastrojom na zachodnich parkietach. Powolnemu osuwaniu się indeksów i wyznaczaniu nowych dziennych minimów nie towarzyszyły ani zbyt duże emocje ani obroty, a cały rynek sprawiał wrażenie uśpionego. Po części wpływ na to miał brak istotnych danych makro, gdyż odczyt rodzimej inflacji w styczniu i lutym emocji wywołać nie mógł. Końcowa faza sesji to bardziej zdecydowana zmiana nastrojów i nieco aktywniejsza postawa kupujących, naśladujących pozytywne otwarcie notowań za oceanem. W efekcie WIG i WIG20 zakończyły dzień bez większych zmian, notując kosmetyczne spadki 0,13 i 0,16 procenta.
Wejście do WIG20 akcji PGE nie przyniosło tej spółce szybkich i wymiernych korzyści. Przeciwnie, akcje energetycznego giganta znalazły się dzisiaj w czołówce spadkowiczów w tej grupie spółek. Również chłodno rynek przyjął wyniki Asseco Polska, gorsze na poziomie operacyjnym. Słabsze od rynku były również papiery PKO BP i TPSA, które w piątek liderowały w WIG20. Z kolei pozytywne zaskoczenie wynikiem kwartalnym PGNiG przełożyło się jedynie na skromny, niespełna procentowy wzrost kursu. Po piątkowym załamaniu odbił kurs Agory, której nie przeszkadzało nawet wyjście z indeksu blue-chip-ów. Zgodne z oczekiwaniami wyniki PBG wywołały większego zainteresowania kupujących dopiero na końcu sesji, nie tak jak w przypadku Budimeksu, który po dobrych wynikach w 2009 zaproponuje wypłatę całości zysku w postaci dywidendy. Wyraźnie lepiej od rynku finiszowały również kursy BZWBK, BRE Banku oraz TVN.
Ponadto warto zwrócić uwagę na spadający przez większość dnia kurs Petrolinvestu, gdzie kolejne pozytywne zapowiedzi o następnych źródłach pozyskanego finansowania dopiero na koniec sesji zdołały powstrzymać dynamiczne cofanie kursu. Ostatnim notowaniom towarzyszą olbrzymie obroty, które dzisiaj były drugie największe na rynku, bijąc takich tuzów jak Pekao, TPSA i KGHM. Z kolei nowe maksima przy wzroście obrotów notują papiery Amiki, które utrzymują silny trend wzrostowy już od roku, co jest przynajmniej częściowo wynikiem umowy sprzedaży aktywów spółki koreańskiemu Samsungowi.
Korekcyjna wymowa sesji, którą potwierdza żenujący, prawie pięciokrotnie mniejszy niż w piątek obrót, nie może stanowić zaskoczenia. Zmęczony ostatnimi wzrostami rynek potrzebuje odpoczynku, a negatywna techniczna wymowa ostatnich sesji w wykonaniu WIG20 faworyzuje krótkoterminowo niedźwiedzie. Spadek indeksu największych spółek nawet w obszar 2290-2340 punktów wydaje się być realny, chociaż wciąż nie przekreśli realnych szans na kontynuację trendu wzrostowego.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |