Trwa ładowanie...
d2cc5rk
19-11-2014 15:55

Powstał Sekretariat 16 państw Europy i Chin ds. inwestycji

Sekretariat 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin ds. inwestycji rozpoczął działalność w Warszawie. Uruchomienie tej międzynarodowej inicjatywy ma służyć zwiększeniu napływu inwestycji chińskich do naszej części Europy.

d2cc5rk
d2cc5rk

Sekretariat 16+1 rozpoczął działalność w środę na mocy wspólnej decyzji przedstawicieli narodowych agencji inwestycji zagranicznych 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także ich chińskiego odpowiednika. Inauguracja miała miejsce w Sejmie podczas seminarium gospodarczego, w którym udział wzięli także przedstawiciele firm zainteresowanych inwestowaniem w Chinach oraz kapitału chińskiego inwestującego w Europie. Uczestnikiem tego spotkania ze strony polskiej był także wicepremier Janusz Piechociński (PSL).

"Rozmawialiśmy nie tylko o tym, co możemy zrobić przez kapitał chiński w Europie, ale także o tym, jak wiązać kapitały narodowe z kapitałem chińskim do działania na rynku trzecim" - powiedział dziennikarzom po uroczystościach Piechociński. Podkreślił, że przedstawiciele państw Europy Środkowo-Wschodniej pomimo niepewności związanej z sytuacją na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji podnosili w rozmowach z przedstawicielami Chin potrzebę zwiększenia wymiany handlowej oraz "reaktywowania jedwabnego szlaku" - rozwinięcia połączeń kolejowych i drogowych przez Rosję, Ukrainę, Białoruś, Kazachstan do Chin. "Chcemy wykorzystać w tym zakresie doświadczenia i możliwości chińskie dotyczące infrastruktury logistyki i spedycji" - zaznaczył wicepremier. Dodał też, że cały rynek azjatycki może być osiągalny poprzez rynek chiński, co jest bardzo atrakcyjne dla tych obszarów naszej gospodarki, które są "dotknięte wojnami handlowymi na osi wschód-zachód".

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman poinformował, że pełna nazwa inicjatywy nazwanej Sekretariat 16+1 to: "Mechanizm kontraktowy agencji promocji inwestycji krajów Europy Wschodniej i Chin". Poinformował też, że Sekretariat będzie pracował w warszawskiej siedzibie PAIiIZ na ul. Bagatela 12. "To jest dobry start do tego, o czym mówimy od kilku lat, że potrzebne nam są chińskie inwestycje. W końcu ta potrzeba będzie miała operacyjny, funkcjonalny kształt. Sekretariat będzie tym, co te inwestycje napędza" - podkreślił Majman podczas spotkania z dziennikarzami.

Obecny na spotkaniu wiceszef chińskiej agencji inwestycyjnej Liu Dianxun ocenił, że powołanie Sekretariatu kontaktującego agencje promocji inwestycji to "wspólny sukces" państw Europy i Chin, a także dobry początek dalszej współpracy. Jego zdaniem dzięki temu współpraca gospodarcza i handlowa pomiędzy państwami naszego regionu a Chinami będzie łatwiejsza i oparta na partnerskich zasadach. Jak poinformował, wśród zadań Sekretariatu znajdą się m.in.: wymiana informacji na temat możliwości inwestycyjnych, szkolenia i seminaria w zakresie inwestycji, konferencje z udziałem potencjalnych inwestorów.

d2cc5rk

Zdaniem Majmana Chiny są obecnie jednym z największych inwestorów na świecie. "Zależy nam, żeby budowali u nas swoje fabryki i dawali miejsca pracy. Chcemy, żeby oni u nas inwestowali w przetwórstwo spożywcze, technologie informatyczne i telekomunikacyjne, w zaplecze naukowo-badawcze, w energetykę alternatywną oraz w przemysł maszynowy - podkreślił prezes PAIiIZ.

Wśród państw, które także liczą na chińskie inwestycje i współuczestniczyły w powołaniu Sekretariatu 16+1, oprócz Polski są: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

d2cc5rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cc5rk