Trwa ładowanie...

Powszechny pobór. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

- Sam zakup sprzętu nie kończy modernizacji armii. Jest ważny, jednak potrzeba jeszcze infrastruktury i przygotowania żołnierzy, by z tego sprzętu mogli skorzystać - mówi w rozmowie z "Newsweekiem" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zabiera też głos ws. poboru.

Szef MON: pobór wojskowy jest zawieszonySzef MON: pobór wojskowy jest zawieszonyŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d1ud70k
d1ud70k

Minister obrony w rozmowie z "Newsweekiem" zapytany został m.in. o to, czy przewiduje możliwość przywrócenia w Polsce powszechnego poboru do wojska.

Pobór w Polsce jest zawieszony, a nie zlikwidowany. Dobrze funkcjonuje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa i aktywna rezerwa. Te formy będziemy intensywnie rozwijać. Wszystkie elementy na czele z żołnierzami zawodowymi tworzą całość do działań operacyjnych - tłumaczy Kosiniak-Kamysz w "Newsweeku".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

"Trzeba inwestować w bezpieczeństwo"

Minister obrony narodowej, pytany o realny stan polskiej armii, który zastał po 8 latach rządów PiS, podkreślił, że w resorcie obrony trwa audyt, ale nie ma wątpliwości, że trzeba inwestować w bezpieczeństwo.

Finalizacja wielu umów podpisanych przez naszych poprzedników będzie mieć miejsce nie za miesiąc czy dwa, lecz za kilkanaście lat i moim zdaniem więcej było chwalenia się tym niż realnych efektów poprawy polskiej obronności - powiedział minister, odnosząc się do działań swoich poprzedników.

Wicepremier zarzucił obecnej opozycji, że "przyjęła postawę chaosu i prowadzi swoją partię na manowce". Uważa, że informacje o cięciach w budżecie obronnym i likwidacji jednostek wojskowych "to fałszywa propaganda PiS". W rzeczywistości budżet na obronność jest rekordowo wysoki, a łącznie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych to ponad 4 proc. PKB.

d1ud70k

W odpowiedzi na pytanie o możliwość korekty decyzji rządu PiS, wicepremier podkreślił, że "nie zamierza całkowicie negować dokonań poprzedników, którzy uważali, że do 2015 r. Polska nie istniała".

- My podtrzymamy to, co dobre, ale tam, gdzie jest możliwość renegocjacji, polepszenia warunków, przyspieszenia czegoś, będę do tego dążył. Sam zakup sprzętu nie kończy modernizacji armii. Jest ważny, jednak potrzeba jeszcze infrastruktury i przygotowania żołnierzy, by z tego sprzętu mogli skorzystać. A przede wszystkim indywidualnego wyposażenia żołnierzy, a tego brakuje".

Szef MON zapowiedział, że do końca czerwca będą znane efekty pracy zespołu, który ma ocenić "zasadność, gospodarność i efektywność podkomisji Macierewicza, która przez prawie osiem lat kosztowała podatników ponad 30 mln zł".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ud70k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ud70k