Trwa ładowanie...
d1ppir5

Powtórka z wiosny. Polacy rzucili się na papier toaletowy

Czytelnik wysłał nam zdjęcie z Rossmanna. Puste półki i znikome ilości papieru toaletowego. Wygląda na to, że mamy powtórkę z wiosny, kiedy przerażeni pandemią Polacy robili zapasy podstawowych produktów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drogeria Rossmann 24 października. Ze sklepowych półek znika papier toaletowy.
Drogeria Rossmann 24 października. Ze sklepowych półek znika papier toaletowy. (money.pl, Fot: money.pl)
d1ppir5

Od soboty 24 października cała Polska znajduje się w strefie czerwonej. Zamknięte są restauracje, uczniowie szkół postawowych w klasach 4-8 przechodzą na naukę zdalną, seniorzy proszeni są o pozostanie w domach.

Druga fala epidemii koronawirusa pustoszy Polskę. Widać to nie tylko po liczbie zachorowań, ale też po sklepowych półkach, z których niektóre towary znikają w ekspresowym tempie.

To powtórka z wiosny, kiedy Polacy rzucili się na papier toaletowy. Czytelnik wysłał nam zdjęcie pustych półek w warszawskim sklepie sieci Rossmann.

d1ppir5

"Papier toaletowy i środki czystości są wykupywane. Ludzie znów gromadzą zapasy, bo boją się, co będzie" - napisał pan Mariusz.

Drugi lockdown? "Powoli już się dzieje"

Kiedy w marcu ogłoszono decyzję o zamknięciu szkół, Polacy ruszyli do sklepów. Parkingi przed marketami wypełnione były po brzegi i a do kas ustawiały się długie kolejki.

d1ppir5

Kupowaliśmy przede wszystkim środki czystości i żywność. W koszykach zakupowych lądowały konserwy, makarony, mąki, woda, mydło, wszelkie preparaty antybakteryjna, a także papier toaletowy.

Dlaczego akurat papier toaletowy? Socjolog Hubert Gieliński tłumaczył wtedy w rozmowie z WP Finanse, że zachowaniami konsumentów rządzą bardzo skomplikowane i często irracjonalne zasady. Jednym z powodów wykupywania papieru toaletowego może być na przykład brak zaufania do rządu. Jeśli ludzie widzą, że władze nie są z nimi szczere, to nawet zapowiedzi o tym, że nie zabraknie papieru, zinterpretują dokładnie odwrotnie.

Nie tylko Polacy robią zapasy. Ostatnio pisaliśmy, że na lockdown szykują się Brytyjczycy. Coraz więcej osób w Wielkiej Brytanii obawia się zamknięcia w domach. Według danych Kantar, sprzedaż produktów spożywczych wzrosła we wrześniu aż o 10,6 proc. Brytyjczycy kupują robią również zapasy papieru toaletowego.

Podczas pierwszej fali epidemii największe brytyjskie sieci handlowe, m.in. Tesco, Asda i supermarket online Ocado, wprowadziły limity zakupów niektórych produktów, głównie środków służących do utrzymania higieny – papieru toaletowego, ręczników i chusteczek papierowych czy środków dezynfekcyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ppir5

Podziel się opinią

Share
d1ppir5
d1ppir5