Trwa ładowanie...
ikea
01-03-2012 16:55

Pozew przeciwko IKEI ws. szpiegowania pracowników i klientów

Do prokuratury w Wersalu, pod Paryżem, wpłynął w czwartek pozew
złożony przez związek zawodowy Siła Robotnicza (FO), który oskarża koncern meblowy IKEA o
szpiegowanie pracowników, związkowców, a nawet klientów

Share
Pozew przeciwko IKEI ws. szpiegowania pracowników i klientówŹródło: PAP
d1xs6yi

Związek zarzuca szwedzkiemu gigantowi "bezprawne korzystanie z danych osobowych", które firma miała pozyskiwać od co najmniej dwóch prywatnych agencji ochrony. Grozi za to kara maksimum pięciu lat więzienia i 300 tys. euro grzywny.

Agencje dostarczały IKEI informacje z rejestru karnego, dane na temat kont bankowych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych samochodów należących do pracowników oraz osób, które miały zostać zatrudnione, członków związków zawodowych, a nawet klientów.

Francuski tygodnik "Le Canard Enchaine" opublikował niektóre e-maile wymieniane między szefem działu zarządzania ryzykiem koncernu a przedstawicielami agencji ochrony, które zawierały zapytania o dane konkretnych osób.

d1xs6yi

Według gazety każda taka "konsultacja" kosztowała koncern 80 euro.

Proceder trwał od 2003 roku przynajmniej do 17 lipca 2009 roku - podała agencja AFP, powołując się na adwokatów związkowców. W związku z doniesieniami francuskich mediów IKEA we Francji wszczęła dochodzenie.

Koncern zapewnił, że traktuje oskarżenia "bardzo poważnie" i dołoży wszelkich starań, aby ustalić, co zaszło w firmie.

Pozew FO dotyczy sklepu Ikea Paris-Nord, ale sekretarz generalny związku Christophe Le Comte powiedział AFP, że inne sklepy też są zamieszane w szpiegowanie personelu i klientów.

Związek podkreśla, że jeśli informacje zostaną potwierdzone, będzie to "bardzo poważne naruszenie praw pracowniczych, a także obywatelskich". (PAP)

d1xs6yi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xs6yi