Trwa ładowanie...
d76j88x

Poznań/ Podpisano setną umowę pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA

Umowę pożyczki na przebudowę szkoły w Sulmierzycach (Wielkopolskie) w ramach unijnej inicjatywy JESSICA podpisano w poniedziałek w Poznaniu. Dzięki temu szkoła przygotuje się np. na przyjęcie sześciolatków. To setna w Polsce umowa w ramach tego projektu.
Share
d76j88x

Władze Sulmierzyc podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i otrzymały pożyczkę w wysokości ok. 950 tys. zł.

Dzięki pozyskanym środkom, miasto zamierza przebudować budynek Zespołu Szkół Publicznych im. Sebastiana Fabiana Klonowicza. Szkoła zyska trzy sale lekcyjne - dwie dla 7-latków i jedną salę dla 6-latków. Dodatkowo powstanie świetlica, pokój nauczycielski oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne.

"W naszym przypadku zabezpieczenie 1 mln zł na inwestycję byłoby niemożliwe. Możliwość wzięcia preferencyjnej pożyczki jest dla nas bezcenna i daje możliwość realizowania podstawowego obowiązku samorządu" - powiedział w poniedziałek podczas podpisania umowy burmistrz Sulmierzyc Piotr Kaszkowiak.

d76j88x

Jak wyjaśnił, w szkole uczy się już ponad 300 dzieci i nie ma miejsca np. na przyjęcie 6-latków. Sulmierzyce w najbliższych latach spodziewają się wyżu demograficznego. Inwestycja pozwoli zachować w szkole dwuzmianowy tryb nauki.

JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest m.in. rewitalizacja miast. To instrument zwrotnego finansowania inwestycji. JESSICA wdrażana jest ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007-2013.

W Wielkopolsce na pożyczki przekazano ok. 66 mln euro. W regionie powstała pierwsza w Europie inwestycja infrastrukturalna współfinansowana z Inicjatywy. Był to ośrodek kultury w Koźminie Wielkopolskim.

Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Stępień podkreślił w poniedziałek, że Wielkopolska jest liderem inicjatywy JESSICA. "Na 100 umów w skali kraju w Wielkopolsce podpisaliśmy 31" - powiedział.

Bank Gospodarstwa Krajowego od 2010 roku pełni rolę tak zwanego Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich, tj. instytucji, która bezpośrednio współpracuje z inwestorami, dla województwa wielkopolskiego, miast na prawach powiatu województwa pomorskiego (Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot), oraz dla Mazowieckiego. Dla tych trzech województw dysponuje kwotą ok. 640 mln zł.

d76j88x

Podziel się opinią

Share
d76j88x
d76j88x