Pożyczka gotówkowa w 2025 – na co zwrócić uwagę?

Osoby, które potrzebują szybkiego dostępu do gotówki, zazwyczaj wybierają pożyczkę gotówkową. Często formalności są w takiej sytuacji ograniczone do minimum, co tym bardziej zachęca do skorzystania z oferty. Warto jednak mieć świadomość, że przed zaciągnięciem jakiegokolwiek rozwiązania finansowego – w tym również pożyczki – warto najpierw zweryfikować pewne kwestie.

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Pożyczka a kredyt gotówkowy – wbrew pozorom to nie to samo

Sporo osób używa zamiennie pojęć kredytu gotówkowego i pożyczki gotówkowej. Należy jednak podkreślić, że pożyczka i kredyt różnią się między sobą m.in. podstawą prawną i zasadami, na których są udzielane.

Kredyt gotówkowy może zostać udzielony wyłącznie przez bank; umowa musi mieć formę pisemną. Dodatkowo zobowiązanie zostaje zaciągnięte przez kredytobiorcę na określony czas, wskazany w umowie kredytowej.

W przypadku pożyczki gotówkowej zobowiązania nie musi udzielać bank – może być to również inna instytucja finansowa, ale i osoba fizyczna, w tym pracodawca czy nawet rodzina. Co więcej, nie zawsze konieczne jest zawarcie umowy pożyczki w formie pisemnej. Jeśli kwota zobowiązania nie przekracza 1000 zł, umowa może zostać zawarta wyłącznie ustnie, w ramach tzw. umowy dżentelmeńskiej, zgodnie z Kodeksem cywilnym.

Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że pożyczka wcale nie musi mieć charakteru finansowego – może dotyczyć także rzeczy oznaczonych co do rodzaju. Ponadto pożyczka nie musi być celowa (czyli udzielana w celu sfinansowania konkretnego wydatku), podczas gdy zgodnie z ustawą Prawo bankowe kredyt jest udzielany właśnie na określany cel.

Dobrze również pamiętać, że zasady udzielania pożyczek są regulowane przez Kodeks cywilny; podstawą prawną w przypadku kredytów gotówkowych jest natomiast ustawa Prawo bankowe.

© materiały partnera

Pożyczka gotówkowa w praktyce – na niższą kwotę i krótszy okres

Kiedy zatem warto zdecydować się na pożyczkę, a nie na kredyt? Wiele zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb danej osoby, jednak co do zasady pożyczka gotówkowa jest dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebny jest szybki, dodatkowy zastrzyk gotówki na krótki czas. Osoby, które decydują się na kredyt gotówkowy, najczęściej zaciągają zobowiązanie na kilka lub nawet kilkanaście lat, w dodatku zazwyczaj na znacznie wyższą kwotę niż w przypadku pożyczki.

Nie jest to oczywiście regułą, jednak nie da się ukryć, że pożyczka gotówkowa zazwyczaj wiąże się z mniejszymi formalnościami. To może z kolei stanowić zachętę w sytuacji, gdy danej osobie zależy na jak najszybszym otrzymaniu dodatkowych środków. Najczęściej też pożyczka jest udzielana na nieco krótszy okres niż kredyt gotówkowy – choć ponownie, wiele zależy w tym wypadku od pożyczkodawcy i jego oferty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki w 2025 roku?

Osoby, które zdecydują się na wzięcie pożyczki gotówkowej, powinny zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii – i to niezależnie od kwoty, którą chcą uzyskać.

Wybór pożyczkodawcy – banki też udzielają pożyczek

Banki co do zasady są kojarzone z udzielaniem kredytów gotówkowych i hipotecznych; w praktyce jednak coraz więcej z nich udziela też pożyczek. Warto zatem rozważyć zaciągnięcie takiego zobowiązania właśnie w banku, ponieważ to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa. Formalności w przypadku pożyczek w bankach nie muszą być też znacznie bardziej czasochłonne niż w przypadku innych instytucji finansowych. Lepiej zatem nie odrzucać bankowych ofert pożyczek już na starcie – zwłaszcza że mogą być atrakcyjne również pod innymi względami.

© materiały partnera

Oprocentowanie pożyczki

Drugą kwestią, na którą zdecydowanie należy zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki gotówkowej, jest oprocentowanie. Oczywiście im niższe, tym lepiej; warto jednak mieć na uwadze fakt, że znacznie ważniejszym wskaźnikiem, również związanym z kosztami, jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Jest to wskaźnik, który obrazuje wszystkie koszty kredytowania w postaci procentowej; tym samym na RRSO składa się nie tylko oprocentowanie, ale też inne koszty. Dzięki temu potencjalny pożyczkobiorca może łatwiej porównać oferty pożyczek w różnych bankach i instytucjach finansowych, a na tej podstawie zweryfikować, która z nich wiąże się z najniższymi kosztami.

Prowizja za udzielenie pożyczki gotówkowej

Przykładem dodatkowej opłaty związanej z udzieleniem zobowiązania finansowego jest prowizja. Niektóre banki i instytucje pobierają prowizję za udzielenie pożyczki; w wielu przypadkach można jednak tego uniknąć, dlatego warto wybrać ofertę, która nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów.

Okres spłaty

Kolejnym ważnym aspektem jest okres, na jaki można zaciągnąć zobowiązanie finansowe. W niektórych przypadkach będzie to jedynie 6 lub 12 miesięcy. Coraz częściej jednak pożyczkobiorcy mogą zaciągnąć zobowiązanie nawet na kilka lat – w tym również w bankach. Należy przy tym pamiętać, że długi okres spłaty będzie wiązać się zazwyczaj z wyższymi kosztami całej pożyczki, ale jednocześnie pomoże obniżyć wysokość raty. To może być natomiast istotna informacja dla osób, które chciałyby zaciągnąć zobowiązanie, ale obawiają się, że miesięczna rata przerośnie ich możliwości finansowe.

Maksymalna kwota pożyczki gotówkowej

Przy wyborze oferty pożyczki gotówkowej należy też sprawdzić maksymalną kwotę zobowiązania. W przypadku pożyczek kwota ta bywa znacznie niższa niż przy kredycie gotówkowym, dlatego przyszli pożyczkobiorcy powinni sprawdzić, czy będą mogli pożyczyć interesującą ich kwotę.

Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczce gotówkowej?

Osoby, które rozważają zaciągnięcie pożyczki, powinny pamiętać, że tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania finansowego, bank lub inna instytucja finansowa będą sprawdzać ich zdolność kredytową. To oznacza, że negatywna historia kredytowa, niskie zarobki czy wiele innych zobowiązań finansowych mogą sprawić, że wzięcie pożyczki okaże się niemożliwe. Z tego względu dobrym pomysłem może być wstępne sprawdzenie swojej zdolności kredytowej przy pomocy jednego z kalkulatorów dostępnych w sieci.

Pożyczka zdalnie – coraz częściej również w bankach

Nie da się ukryć, że sporo osób wybiera pożyczkę gotówkową, którą można otrzymać zdalnie – głównie ze względu na wygodę i brak konieczności dojazdu do placówki wybranej instytucji. Cały proces zaciągania zobowiązania odbywa się zdalnie; dotyczy to zarówno sprawdzania zdolności kredytowej, jak i weryfikacji tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy. Co więcej, pożyczek zdalnie coraz częściej udzielają również banki. Pożyczka gotówkowa znajduje się m.in. w ofercie Citi Handlowy: https://www.citibank.pl/kredyty-i-pozyczki/.

© materiały partnera

Pożyczka na miarę możliwości

Warto też oczywiście pamiętać o tym, że na pożyczkę gotówkową powinny decydować się osoby, które są później w stanie spłacać zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Zobowiązanie finansowe zawsze powinno być zaciągane w sytuacji, gdy nie będzie ono stanowiło nadmiernego obciążenia dla budżetu domowego. Z tego względu warto też sprawdzić najpierw, ile (w przybliżeniu) może wynosić miesięczna rata pożyczki.

Pożyczka w 2025 roku – podsumowanie

Przy zaciąganiu wszelkiego rodzaju zobowiązań finansowych, w tym pożyczek, warto zwrócić uwagę na istotne kwestie. Oprócz tak oczywistych jak koszty pożyczki gotówkowej (przy czym mowa nie tylko o oprocentowaniu, ale też RRSO) warto sprawdzić też, jaki jest maksymalny okres spłaty oraz ile wynosi maksymalna kwota, jaką jest w stanie pożyczyć dana instytucja lub bank. Nie bez znaczenia pozostaje również wiarygodność pożyczkodawcy czy to, w jaki sposób można zaciągnąć zobowiązanie – i czy możliwe jest wzięcie pożyczki całkowicie zdalnie.

Wybrane dla Ciebie